Aktualności
X Winobraniowe Spotkania Teatralne
Monodram
Leony 2007
Zespół art.
Repertuar
O repertuarze
W przygotowaniu
Przegląd Współczesnego Dramatu
II Letni Festiwal Off Teatr
Winobraniowe Spotkania Teatralne
Powinobraniowe Spotkania Teatralne
Nowe fotele
Sponsorzy
Noce poezji
Oferta dla szkół
Leony 2006
Kronika
Archiwum
O Teatrze
Wydawnictwa
Linki
Przetargi
Projekty
Kontakt
Liczba odwiedzin:
000000
od 10.04.2007

 KRONIKA
Sezon 1999/2000

Sierpień'99

Od początku sezonu 1999/2000 pracę na scenie dramatycznej Lubuskiego Teatru rozpoczynają: Magdalena Gałuszka, Kinga Kaszewska, Karolina Liminowicz i Wojciech Czarnota. Do naszego Zespołu Sceny Lalkowej Dołączają: Marta Kwika i Marcin Wiśniewski.

28 sierpnia w Kazimierzu, w Salonie Kuncewiczów, odbył się spektakl "Modrzejewska" Kazimierza Brauna w reżyserii Waldemara Matuszewskiego. W roli Heleny Modrzejewskiej - Tatiana Kołodziejska.

 

Wrzesień'99

4 września na naszej scenie dwa entuzjastycznie przyjęte koncerty Grzegorza Turnaua rozpoczęły obchody tegorocznych dni Zielonej Góry. Tego samego dnia - pierwsza w sezonie 1999/2000 premiera Lubuskiego Teatru: Stanisław Ignacy Witkiewicz, "Wariat i zakonnica" w reżyserii Krzysztofa Rościszewskiego, scenografii Ewy Strebejko i choreografii Juliusza Stańdy.

Teatralne Winobranie dla najmłodszych to już tradycyjnie GRONOLAND. Tym razem pokazaliśmy "Tygrysa Pietrka" Hanny Januszewskiej, "Niezwykłe przygody Pana Kleksa" oraz "Kota w butach" Jana Brzechwy i "Podróże Koziołka Matołka" Kornela Makuszyńskiego.

Teatralne Winobranie dla dorosłej widowni to "II Nieboskie Spotkania w Lubuskim Teatrze", które trwały od 5 do 9 września. Zielonogórska publiczność obejrzała premierę prasową "Wariata i zakonnicy" S.I.Witkiewicza; rodzinę Peszków (Jan, Maria, Błażej i Teresa) w spektaklu pomysłu Jana Peszka "Bula Bula"; "Eksperyment" Grzegorza Matysika, w którym wystąpił on wraz z Katarzyną Figurą; reżyserowany i grany przez Mikołaja Grabowskiego oraz Iwonę Bielską, Martę Konarską i Tomasza Karolaka spektakl E.Albee "Kto się boi Wirginii Woolf ? " oraz "Pierwszą młodość" C.Giudicelli w wykonaniu Anny Seniuk i Zofii Saretok.

10 września na naszej Scenie im. S.Cynarskiego niepodzielnie panowały kabarety. "Przez sześć godzin widzów rozśmieszało siedem kabaretów" - napisano potem na łamach "Gazety Lubuskiej".

30 września i 1 października, dla najmłodszych widzów, Teatr S.Jaracza z Olsztyna przywiózł "Bajkę o skrzypcowej duszy" J.Kiersta w reżyserii Zbigniewa Marka Hassa

 

Październik'99

10 października powrócił na naszą scenę wznowiony “Sen nocy letniej” W. Shakespeare’a, w przekładzie Stanisława Barańczaka. Reżyserem spektaklu, którego premiera odbyła się w lutym 1995 roku, jest Anna Proszkowska, scenografem Grażyna Chrzanowska-Skała, muzykę skomponował Waldemar Wróblewski. “Żywy aktorski plan Proszkowska wzbogaciła kukłami. Grają w zasadzie one. Historia “Snu nocy letniej” - za sprawą formy - jest wzięta w podwójny, teatralny nawias. Bo to nie aktorzy wcielają się w sceniczne postacie, ale ludzkich rozmiarów lalki” - napisał po premierze jeden z recenzentów.

13 października gościliśmy Teatr im. J. Osterwy z Gorzowa. Młodzieżowa widownia obejrzała spektakl AGNES Catherine Anne, w przekładzie Barbary Grzegorzewskiej, reżyserii Krzysztofa Gordona i scenografii Jana Banuchy.

W dniach 18-25 października trwały w Lubuskim Teatrze “VII Powinobraniowe Spotkania Teatralne”, które w tym roku odbyły się pod hasłem “KLASYKA I GWIAZDY”. Podczas spotkań zobaczyliśmy: Annę Seniuk i Jana Matyjaszkiewicza w spektaklu Siemiona Złotnikowa “Odchodził mężczyzna od kobiety”, w reżyserii Tomasza Zygadło; “Mazepę” Juliusza Słowackiego w reżyserii Adama Orzechowskiego i wykonaniu Teatru im Osterwy z Gorzowa; “Sztukę” Y. Rezy graną przez gospodarzy Spotkań. Po tym spektaklu, którego widownię stanowili głównie studenci i młodzież szkół średnich, odbyła się dyskusja na temat istoty współczesnego dzieła sztuki. Dyskusję prowadził eseista, poeta i pracownik naukowy WSP dr Wojciech Śmigielski. Następnego dnia obejrzeliśmy “Za rok o tej samej porze” Bernarda Slade, w reżyserii Barbary Sass, w wykonaniu Marzeny Trybały i Tomasza Stockingera. Teatr im. Jaracza z Olsztyna zaprezentował “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. Po zagranym przez lubuskich aktorów “Apetycie na czereśnie” Agnieszki Osieckiej, pod patronatem audycji Radia Zachód “Piosenki z myszką”, odbył się konkurs dla publiczności “Śpiewamy Osiecką”, prowadzony przez Bogusławę Patalas. Teatr Muzyczny z Poznania przywiózł tym razem “Księżniczkę Czardasza” E. Kalmana w reżyserii Daniela Kustosika. Lubuski Teatr przedstawił “Iwonę, księżniczkę Burgunda” W. Gombrowicza. Ostatnim akcentem Spotkań był “Świt, dzień i noc” Dario Niccodemiego, w reżyserii Zbigniewa Zapasiewicza, grany przez Olgę Sawicką i Krzysztofa Stelmaszyka.

Podczas VII Powinobraniowych Spotkań otwarta została w Lubuskim Teatrze “GALERIA NA BALKONIE”. Jej działalność zapoczątkowała wystawa Adama Bagińskiego “Akwarele”.

20 i 21 października Teatr nasz pojechał do Gorzowa i Krosna Odrz. ze spektaklem St. I. Witkiewicza “Wariat i zakonnica”.

W ramach IX Zielonogórskiego Festiwalu Muzycznego na naszej scenie 11 listopada zagościły “Strofy dla Ciebie”. Usłyszeliśmy Annę Romantowską i Krzysztofa Kolbergera, Dorotę Miśkiewicz (vocal), Włodzimierza Nahornego i Janusza Strobla, który muzykę do spektaklu skomponował. Całość reżyserował Krzysztof Kolberger.

 

Listopad'99

15 listopada gościliśmy Olgę Sawicką i Zbigniewa Zapasiewicza w przedstawieniu “Kochany kłamca” Jerome Kilty’ego. Sztukę, opartą na korespondencji Georga Bernarda Shawa z aktorką Stellą Campbell, wyreżyserował Zbigniew Zapasiewicz.

18 listopada w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie odbyły się dwa przedstawienia zrealizowane na naszej scenie “Iwony, księżniczki Burgunda” W. Gambrowicza. Podróż do Olsztyna była rewizytą za oglądane w Zielonej Górze, podczas VII Powinobraniowych Spotkań, “Wesele” S. Wyspiańskiego, w reżyserii Adama Hanuszkiewicza

Już po raz trzeci w Lubuskim Teatrze odbyła się NOC POETÓW. W tym roku trwała ona od 18 do 20 listopada i była okazją do obejrzenia i usłyszenia: Barbary Dziekan, Macieja Maleńczuka, Magdy Umer, zespołu Stare Dobre Małżeństwo i zespołu Wyspa z Żar. Ponadto podczas Koncertu Finałowego Nocy śpiewali Barbara Hanczewska, Karolina Bębenek i Robert Mazurkiewicz. I Zespół Kazamaty że Zbąszynia. Odbył się wieczór z poezją Andrzeja Bursy “Ogrody Luizy” i “Wieczór Stachurowy” w Restauracji Nieboska Komedia. A także Ogólnopolski Konkurs Poetycki O Laur Nocy Poetów i Turniej Jednego Wiersza, i promocja najnowszych książek poetyckich Wydawnictwa PRO LIBRIS oraz Pracowni Wydawniczej AND. Była także “Radiowa Książka Poetycka” Radia Zachód i spotkanie literatów lubuskich. Wszystko w znakomitej scenografii teatralnego plastyka, Jarosława Dulęby. Gratulacje !

Na scenie im. Haliny Lubicz gościliśmy 23 i 24 listopada Bruno Chojaka z Ośrodka Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych we Wrocławiu. Cykl prowadzonych przez niego spotkań zatytułowany był tym razem “DZIADY” Adama Mickiewicza w polskiej tradycji teatralnej”. Spotkania, ilustrowane wideofilmami i kserokopiami materiałów archiwalnych, zapoznały młodych widzów z inscenizacjami “Dziadów” dokonanymi przez Jerzego Grotowskiego, Konrada Swinarskiego i Kazimierza Dejmka.

27 listopada na Scenie im. St. Cynarskiego odbyła się premiera “Opery za trzy grosze” Bertolta Brechta i Kurta Weilla w reżyserii Waldemara Wolańskiego, scenografii Joanny HRK. Kierownictwo muzyczne sprawowała Teresa Stokowska-Gajda, choreografią zajął się Kazimierz Knol.

 

Grudzień'99

W grudniu wznowiliśmy spektakle z ubiegłego sezonu: "Opowieść wigilijną", "Wszystko w rodzinie" oraz "Koty".

4 grudnia na Scenie im. St.Hebanowskiego odbyła się premiera reżyserowanej przez Grzegorza Matysika "Gry". Spektakl powstał na podstawie "Pokojówek" J.Geneta. W obsadzie zobaczyliśmy Hannę Klepacką i Karolinę Liminowicz. Na wiolonczeli (w dublurze) grają: Kamila Waszkiewicz i Arkadiusz Szydło.

W grudniu zagraliśmy prawie 60 przedstawień. Jednocześnie był to dla Zespołu czas podróży: "Koty" pojechały na dwa dni do Olsztyna, "Iwona, księżniczka Burgunda" odwiedziła Głogów, "Wariat i zakonnica" - Żagań, "Kopciuszka" obejrzała publiczność Krosna Odrzańskiego.

Reżyser Sylwester Chęciński rozpoczął próby "Komedii sytuacyjnej" J.Mortimera i B.Cooke'a.

15 grudnia odbyła się studencka premiera "Opery za trzy grosze" B.Brechta i K.Weilla.

Dzięki pomocy sponsora - Zielonogórskiego Zakładu Górnictwa Nafty i Gazu, wyremontowane zostały "na wysoki połysk" teatralne toalety, które czekały na remont... 30 lat.

20 grudnia w "Nieboskiej Komedii" odbyło się Spotkanie Opłatkowe Zespołu i pracowników LT z udziałem ks. Konrada Herrmanna, Mieczysława Jerulanka - Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego, Joanny Jaroszuk-Różyckiej - Zastępcy Naczelnika Wydziału Zdrowia, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego oraz pracowników tegoż Wydziału Barbary Kochańskiej i Jana Szachowicza.

Rok 1999 zakończyliśmy sylwestrowym spektaklem "Opery za trzy grosze", spełniając wraz z Szanowną Publicznością toast za pomyślność w Nowym Roku.

 

Styczeń 2000

W pierwszych dniach stycznia 2000 r. w Lubuskim Teatrze wznowiło działalność Muzeum Lalek, które zaprasza młodych i najmłodszych widzów po każdym spektaklu lalkowym. Oprowadzający po Muzeum aktorzy nie tylko prezentują lalki, opowiadają również o sposobach ich animacji. Liczące ponad 100 lalek Muzeum można zwiedzać także w terminach nie związanych z przedstawieniami, pod warunkiem wcześniejszego ich uzgodnienia.

Lubuski Teatr wziął udział w 8. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przekazując - jako wsparcie finansowe tegorocznej akcji - dochód ze sprzedaży biletów na spektakle "Opowieść wigilijna" i "Wszystko w rodzinie", grane 9 stycznia. W tym samym dniu odbył się w Lubuskim Teatrze koncert "Artyści na rzecz WOŚP", połączony z aukcją rekwizytów teatralnych. W koncercie wystąpili nasi aktorzy: Hanna Klepacka, Beata Rynkiewicz, Anna Zdanowicz, Artur Beling, Andrzej Nowak, Cezary Wiśniewski oraz Jerzy Bechyne.

12 stycznia odbyła się kolejna studencka premiera. Tym razem była to "Gra" na podstawie "Pokojówek" J. Geneta w reżyserii Grzegorza Matysika.

18 stycznia zielonogórscy widzowie mieli okazję obejrzeć najnowszą premierę Teatru Drewniana Kurtyna z Żar. Była to sztuka Coline Serreau "Królik królik" w reżyserii Romana Krzywotulskiego.

W dwa dni później, na Stałej Scenie LT w Żarskim Domu Kultury, zaprezentowana została "Gra" w reżyserii G. Matysika

21 stycznia w siedzibie Teatru - 50 przedstawienie "Wszystko w rodzinie" R. Cooney’a. Z okazji Dnia Babci, osoby legitymujące się fotografiami wnucząt mogły nabyć bilety na spektakl po specjalnej, obniżonej cenie. Promocyjna cena obowiązywała również następnego dnia na "Operę za trzy grosze", dla wszystkich seniorów i seniorek, bo ... Dzień Dziadka!

24 stycznia na Scenie im. St. Cynarskiego gościliśmy "33 omdlenia" według A. Czechowa w reżyserii i z udziałem Zbigniewa Zapasiewicza, któremu partnerowali: Olga Sawicka, Leon Charewicz i Krzysztof Stelmaszyk.

 

Luty 2000

5 lutego kolejna edycja Sceny Muzycznej Lubuskiego Teatru, na której gościliśmy "Wesołą wdówkę" Franciszka Lehara w wykonaniu Teatru Muzycznego z Poznania. Przedstawienie reżyserował Daniel Kustosik. Publiczność bawiła się świetnie, wypełniając szczelnie widownię podczas dwóch spektakli.

Dzięki pomocy finansowej Zarządu Miasta Zielona Góra zaprosiliśmy dzieci do spędzenia tegorocznych zimowych ferii szkolnych w Lubuskim Teatrze. Od 1 do 12 lutego młodzi i najmłodsi widzowie obejrzeli: "Niezwykłe przygody Pana Kleksa" J. Brzechwy, "Pana Twardowskiego" W. Brzezickiego, "Tygrysa Pietrka" H. Januszewskiej, "Koty" W. Wolańskiego, "Narkomanów" w adaptacji i reżyserii K. Rościszewskiego, "Podróże Koziołka Matołka" K. Makuszyńskiego i "Kopciuszka" J. Brzechwy.

14 lutego odbyły się tradycyjne już Walentynki w Lubuskim Teatrze: najpierw o godz.16.00 z Radiem Zachód (szczególnie z audycją Piosenki z myszką) a o 19.00 z Radiem Zielona Góra. W programie były “Miniatury”, kabaret literacki “Tuwim wstawiony” a także liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Można było - jak zauważyła “Gazeta Zachodnia” - “wygrać zagraniczną wycieczkę, kolację w jednej z zielonogórskich knajp lub dżinsy”.

14 lutego w wieku 78 lat zmarł w Katowicach aktor, Eugeniusz Szatkowski, jeden z założycieli Lubuskiego Teatru. Był członkiem zespołu działającej przy Polskiej Wełnie Reduty i pracował w już zawodowym zielonogórskim teatrze do 1958 roku. Najstarsi widzowie pamiętają Go jako Papkina w “Zemście”, pamiętają role w “Damach i huzarach”, “Obronie Ksantypy”, “Cyruliku sewilskim”, “Powrocie posła”.

W cztery dni później - 18 lutego we Wrocławiu zmarł Hilary Kurpanik, aktor Teatru Współczesnego; w latach 1983-1985 dyrektor i kierownik artystyczny Lubuskiego Teatru, przez wiele lat aktor naszej sceny. Pamiętamy Go z “Dwóch teatrów” Szaniawskiego z “Dlaczego?” Duras, pamiętamy tytułową rolę w “Smoku” Szwarca i Konrada w “Wyzwoleniu” Wyspiańskiego. Pochowany został na jędrzychowskim cmentarzu.

19 lutego na Scenie im.St. Cynarskiego czwarta w bieżącym sezonie premiera: J. Mortimer, B. Cooke “Komedia sytuacyjna” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. Scenografię przygotował Janusz Tartyłło, choreografię - Leszek Czarnota. Muzyką i opracowaniem muzycznym zajął się Jerzy Bechyne.

25 lutego odbył się w naszym Teatrze kolejny spektakl “z myszką”. Tym razem była to “Komedia sytuacyjna” J. Mortimera i B. Cooke’a.

26 lutego farsą “Wszystko w rodzinie” R.Cooney’a zainaugurowana została działalność piątej już stałej sceny poza siedzibą Lubuskiego Teatru. Nowa stała scena mieści się w Świebodzińskim Domu Kultury.

 

Marzec 2000

13 marca gościł na naszej scenie Kinder Jugend Theater “PICCOLO” z Cottbus ze spektaklem “Romeo und Julia” - uwspółcześnioną wersją szekspirowskiej tragedii. W ramach rewizyty, od 7 do 9 marca nasz zespół zaprezentował w Cottbus wznowione niedawno “Miniatury” w reżyserii Tomasza Brzezińskiego.

12 marca kolejna premiera, tym razem przeznaczona dla najmłodszych widzów: H.Ch. Andersen, “Księżniczka na ziarnku grochu” w reżyserii Joanny Łupinowicz, z muzyką Krzesimira Dębskiego. Scenografia - Teresa Nowicka, choreografia - Kazimierz Knol.

14 marca odbyła się premiera studencka “Komedii sytuacyjnej” J. Mortimera i B. Cooke’a w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. Po spektaklu spotkanie z reżyserem, prowadzone przez red. Konrada Stanglewicza z Radia Zachód.

15 marca odwiedził nas Teatr im. Osterwy z Gorzowa z “Baśnią o zaklętym kaczorze” Marii Kann w reżyserii Cezarego Żołyńskiego. Scenografem tego, przeznaczonego dla dziecięcej widowni, spektaklu jest Gustaw Nawrocki, autorem muzyki - Marek Zalewski.

23 marca gościliśmy na naszej scenie Krystynę Jandę w roli Marleny Dietrich. Poświęcony wielkiej gwieździe ekranu spektakl Pam Gems “Marlene” reżyserowała Magda Umer. Scenografię przygotował Piotr Wieczorek , kostiumy - Irena Biegańska. Aranżacje i kierownictwo muzyczne - Wojciech Borkowski, który zasiadł przy fortepianie podczas spektaklu. W przedstawieniu zobaczyliśmy również Marię Klejdysz i Grażynę Wolszczak.

27 marca - Międzynarodowy Dzień Teatru, bardzo w tym roku pracowity: dwa spektakle “Księżniczki na ziarnku grochu” i dwa “Komedii sytuacyjnej”. A wieczorem, o 20.30 uroczysty koncert, rozpoczęty etiudami wykonanymi przez młodzież. Etiudy były dziełem Warsztatów Teatralnych, prowadzonych przez naszą aktorkę - Kingę Kaszewską. Potem były liczne listy gratulacyjne i koncert, prowadzony przez Jerzego Kaczmarowskiego, z Jerzym Bechyne przy pianinie; a potem druga część koncertu, którą poprowadził Sławomir Gowin. Miejsce J. Bechyne zajął Dariusz Cetner. W koncercie wystąpili: Magdalena Gałuszka, Kinga Kaszewska, Marta Kwika, Beata Sobicka-Kupczyk, Dobrosława Trębacz, Anna Zdanowicz, Wojciech Czarnota, Andrzej Nowak, Ludwik Schiller, Waldemar Trębacz, Cezary Wiśniewski, Marcin Wiśniewski i Jan Wysocki.
    Prócz tego było dużo kwiatów, dużo serdecznych życzeń i piękny, ogromny tort, dzieło p. Zbigniewa Mikulewicza.

 

Kwiecień 2000

7 i 8 kwietnia Teatr nasz wyjechał do Świętochłowic i Jaworzna, gdzie zagrał “Komedię sytuacyjną” J.Mortimera i B.Cooke’a w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.

9 kwietnia na Scenie im.St.Cynarskiego miała miejsce kolejna premiera: “Tango” Sławomira Mrożka w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego i scenografii Alicji Chodynieckiej-Kuberskiej. Muzyka i opracowanie muzyczne – Edward Sielicki. Premiera rozpoczęła II Przegląd Współczesnego Dramatu, który trwał do 17.04. Podczas Przeglądu obejrzeliśmy przywieziony przez Teatr im.J.Osterwy z Gorzowa spektakl “Taki nam się snuje dramat” w reżyserii Ryszarda Majora; K.Moczarskiego “Rozmowy z katem” w wykonaniu Edwarda Żentary i Tomasza Piaseckiego; W.Gombrowicza “Ferdydurke” w reżyserii J.Opryńskiego i W.Mazurkiewicza i wykonaniu Teatru Provisorium z Lublina; “Tragiczne gry” w reżyserii Henryka Tomaszewskiego, na podstawie sztuki F.Brucknera, wykonane przez Wrocławski Teatr Pantomimy; M.Ravenhilla “Shopping and fucking” z udziałem Marii Seweryn i Rafała Mohra i – na zakończenie – B.Schaeffera “Scenariusz dla trzech aktorów”, w którym wystąpili Andrzej i Mikołaj Grabowscy i Jan Peszek oraz “Scenariusz dla nie istniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego” w wykonaniu Jana Peszka.

Jeden z wieczorów II Przeglądu (10.04 br) poświęcony został Filmowemu Przeglądowi Twórczości Teatralnej Józefa Szajny i miał charakter edukacyjny. Widownię pokazu, prowadzonego przez Bruno Chojaka z Ośrodka Badań Twórczości J.Grotowskiego z Wrocławia, wypełniła młodzież studencka i licealna.

11 kwietnia miała miejsce premiera studencka “Tanga” S.Mrożka.

Również podczas trwania II Przeglądu (16 kwietnia) odbyła się prapremiera sztuki zielonogórskich autorów Artura Belinga i Marka Zgaińskiego “Miłość na telefon”. Była to kolejna propozycja Sceny Inicjatyw Aktorskich Lubuskiego Teatru.

“Gazeta Lubuska”, podsumowując II Przegląd, napisała w “Magazynie” datowanym 15-16 kwietnia: “Teatr pęka w szwach”...

15 kwietnia, po spektaklu “Tragiczne gry” w wykonaniu Teatru Pantomimy z Wrocławia, odbyło się spotkanie licznie zgromadzonej publiczności z reżyserem przedstawienia – Henrykiem Tomaszewskim.

Od 12 do 16 kwietnia “Księżniczka na ziarnku grochu” H.Ch.Andersena bawiła na scenie Olsztyńskiego Teatru Lalek. Lubuski Teatr w tym samym czasie odwiedziła “Królowa śniegu” E.Szwarca w reżyserii Jana Plewako, grana przez aktorów Olsztyńskiego Teatru Lalek.

19 kwietnia do Gorzowa na występ gościnny wyjechała nasza “Opera za trzy grosze” B.Brechta i K.Weilla w reżyserii Waldemara Wolańskiego.

25 kwietnia Lubuski Teatr odwiedził Zarząd Miasta Zielona Góra i Komisja Kultury RM. W wyniku odbytych pod naszym dachem obrad, uzyskaliśmy dodatkowe środki, niezbędne do przeprowadzenia remontu... teatralnego dachu.

29 kwietnia na stałej scenie LT w Świebodzinie – spektakl “Komedii sytuacyjnej” J.Mortimera i B.Cooke’a w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.

 

Maj 2000

2 maja – plenerowa wersja szekspirowskiego “Snu nocy letniej”, w reżyserii Anny Proszkowskiej, zaprezentowana została publiczności Gubina.

5 maja jubileuszowe pięćdziesiąte przedstawienie “Księżniczki na ziarnku grochu” H.Ch.Andersena w reżyserii Joanny Łupinowicz, z muzyką Krzesimira Dębskiego. Premiera odbyła się 12 marca br. “Nie wszystkie księżniczki mają takie powodzenie” – zauważyła “Gazeta Lubuska”.

Publiczność Głogowa obejrzała 11 maja na swej Stałej Scenie poza siedzibą LT “Komedię sytuacyjną” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.

16 maja – kolejna premiera studencka. Tym razem – “Miłość na telefon” A.Belinga i M.Zgaińskiego, w reżyserii Artura Belinga.

Na Stałej Scenie LT w Żarach – 19 maja “Tango” S. Mrożka w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego.

W dniach 29-30 maja trwał w Lubuskim Teatrze II Przegląd Małych Form Teatralnych “Wielcy aktorzy – wielka literatura”. Przegląd rozpoczął “Portret kobiecy” – spektakl złożony z wierszy Wisławy Szymborskiej, wykonany przez Irenę Jun aktorkę warszawskiego Teatru Studio. Drugą część wieczoru wypełnił Turniej Etiud Teatralnych, którego jury w składzie: Irena Jun, Andrzej Buck i Artur Łukasiewicz przyznało I nagrodę Wojciechowi Czarnocie za etiudę “Orfeusz” wg L.Kołakowskiego i II nagrodę Beacie Rynkiewicz za etiudę “Małgorzata” wg M.Bułhakowa. Następnego dnia publiczność obejrzała monodram K.Brauna “Modrzejewska” w wykonaniu Tatiany Kołodziejskiej, wyreżyserowany przez Waldemara Matuszewskiego. Zakończenie II Przeglądu stanowił, zaprezentowany w kościele pw.Najśw.Zbawiciela, spektakl muzyczno-poetycki “Jesteś, Który Jesteś” wykonany przez Wiesława Komasę i Józefa Skrzeka.

 

Czerwiec 2000

1 czerwca na Scenie im.St.Cynarskiego odbyła się premiera komedii musicalowej dla dzieci i dorosłych “Awantura o Basię” Kornela Makuszyńskiego. Adaptacja sceniczna, reżyseria i choreografia jest dziełem Daniela Kustosika, scenografią zajęła się Anna Bobrowska-Ekiert. Muzykę napisał Maciej Szymański a teksty piosenek – Józef Ratajczak. Rola Basi powierzona została trzem dziewczynkom, wybranym w drodze castingu spośród 80 kandydatek. Premierze towarzyszył wernisaż wystawy zatytułowanej “PTAKI DZIWAKI”, prezentowanej w Galerii LT NA BALKONIE. Autorem wystawy jest teatralny plastyk-modelator Ryszard Jaworski. Patronat nad premierą objął Rotary Club Zielona Góra, dzięki któremu mogliśmy zaprosić, na odbywający się w Dniu Dziecka spektakl, małych widzów z domów opieki i najuboższych rodzin.

14 czerwca na Stałej Scenie LT w Żaganiu zaprezentowane zostało “Tango” Sławomira Mrożka, w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego.

15 czerwca nastąpiło rozstrzygnięcie Plebiscytu na najpopularniejszych aktorów Lubuskiego Teatru. Z głosowania widzów wynika, że w sezonie 1999/2000 najpopularniejsza aktorka sceny dramatycznej to KINGA KASZEWSKA, (która również otrzymała nagrodę za najlepszy debiut na lubuskiej scenie w bieżącym sezonie); najpopularniejszy aktor sceny dramatycznej to SŁAWOMIR KRZYWIŹNIAK; najpopularniejsza aktorka sceny lalkowej to MARIA WEIGELT, najpopularniejszy aktor sceny lalkowej to JAN WYSOCKI; za najlepszą – zdaniem studentów i pracowników WSP – premierę bieżącego sezonu uznane zostało “Tango” S. Mrożka w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego. Nagrodę za najlepszą rolę w sezonie otrzymała JOLANTA SZAJNA (Eugenia w “Tangu”). Nagrody m.in. wręczali: gość honorowy wieczoru – wiceprezes ZG ZASP Sławomira Łozińska, wicemarszałek Jolanta Fedak, prezydent miasta Zygmunt Listowski, (który swoją własną nagrodą obdarzył dyrektora Andrzeja Bucka) i wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Lubuskiego Teatru Zbigniew Haczkowski. LEONA 2000 dla “Tanga” wręczono w imieniu fundatora nagrody, Rektora WSP prof. dr hab. Andrzeja Wiśniewskiego. Fundatorami nagród były także media – Radio Zachód i “Gazeta Lubuska”. Podczas Koncertu Finałowego obejrzeliśmy wybrane sceny z premier sezonu, fragmenty programów TV Poznań dotyczących LT, recital poetycki w wykonaniu Wiesława Komasy oraz fragment próby “Pięknej Lucyndy” Mariana Hemara w adaptacji i reżyserii Wiesława Komasy, jako zapowiedź najbliższej premiery Lubuskiego Teatru.

27 czerwca w Łagowie, nad jeziorem, odbył się plenerowy spektakl “Snu nocy letniej” W.Shakespeare’a w reżyserii Anny Proszkowskiej.

Wznowiony w sezonie 1999/2000 szekspirowski “Sen nocy letniej” w reżyserii Anny Proszkowskiej został 6 sierpnia zaprezentowany w Kazimierzu Dolnym, podczas trwającego tam Lata Filmowego i Artystycznego. Następnego wieczoru ten sam spektakl zobaczyła publiczność warszawska, zgromadzona na Konkursie Teatrów Ogródkowych.

 

 

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2000 CoolB

 

Ostatnia aktualizacja 18.12.2007r. g.21:02
Wersja do druku e-mail wstecz wstecz do góry do góry
20.10.2020 r.
Najbliższe przedstawienie:


Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje oraz repertuar LT, wpisz swój adres e-mail:

dodaj usuń
OK
 
Kontakt

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, możesz je zadać naszym pracownikom:
Impresariat LT


Łączy Nas ZielMAN

Zielonogórski Ośrodek Kultury
Zielonogórski
Ośrodek Kultury


Pajacyk

Serwis internetowy Lubuskiego Teatru dostępny jest za pośrednictwem ZMSK ZielMAN - www.zielman.pl