Aktualności
X Winobraniowe Spotkania Teatralne
Monodram
Leony 2007
Zespół art.
Repertuar
O repertuarze
W przygotowaniu
Przegląd Współczesnego Dramatu
II Letni Festiwal Off Teatr
Winobraniowe Spotkania Teatralne
Powinobraniowe Spotkania Teatralne
Nowe fotele
Sponsorzy
Noce poezji
Oferta dla szkół
Leony 2006
Kronika
Archiwum
O Teatrze
Wydawnictwa
Linki
Przetargi
Projekty
Kontakt
Liczba odwiedzin:
000000
od 10.04.2007

 KRONIKA
Sezon 2000/2001

Czerwiec 2001

26 czerwca spektakl B. Frasera Niezidentyfikowane szczątki ludzkich i prawdziwa natura miłości w reżyserii Grzegorza Matysika zainaugurował Lato Teatralne w Łagowie. Do końca wakacji w łagowskim zamku będzie można zobaczyć Tygrysa Pietreka, Apetyt na czereśnie, Kartki z podróży (w wykonaniu Krzysztofa Kolbergera, Janusza Strobla), Gołą babę (w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej), a na zakończenie nasze Śluby panieńskie.

Gościem honorowym Koncertu Finałowego była Anna Seniuk, w której wykonaniu usłyszeliśmy Wieczór w Teatrze Wielkim Stanisława Balińskiego. Podczas Koncertu publiczność obejrzała również Leoniadę 2001- znani, lubiani, polityczni. We fragmentach spektakli Lubuskiego Teatru wystąpili: Jolanta Danielak, Ewa Trzcińska, Lidia Gryko, Barbara Kukulska, Barbara Kochańska, Bogusław Wontor, Andrzej Brachmański, Kazimierz Pańtak, Czesław Fiedorowicz, Roman Doganowski, Władysław Kościelniak i Roman Pilecki. Koncert w stroju Stańczyka prowadził wystąpił Dyrektor Naczelny Teatru Andrzej Buck, a później - nasi aktorzy. Statuetki Leona 2001 wręczył gość honorowy, a nagrody ich fundatorzy Jolanta Fedak - Wicemarszłek Województwa Lubuskiego, Zygmunt Listowski - Prezydent Miasta Zielona Góra, Bogusław Wontor - Przewodniczący WKR ZSMP w Zielonej Górze, Mirosław Rataj - Redaktor Naczelny Gazety Lubuskiej, Firma Gamp. Na zakończenie wręczono certyfikaty fundatorom foteli, aukcję rekwizytów teatralnych prowadził Kazimierz Pańtak.

19 czerwca odbyła się kolejna, piąta już edycja Plebiscytu na Najpopularniejszych Aktorów Lubuskiego Teatru. W wyniku głosowania publiczności laureatami plebiscytu zostali: Anna Zdanowicz, Wojciech Czarnota (Scena Dramatyczna), Wioletta Sokal, Marcin Wiśniewski (Scena Lalkowa). Ponadto zielonogórscy dziennikarze przyznali nagrodę Annie Zdanowicz za najlepszą rolę sezonu (Benita w sztuce B. Frasera Niezidentyfikowane szczątki ludzkie i prawdziwa natura miłości). Sztuka ta również zdaniem środowiska akademickiego jest najciekawszą premierą studencką.

W dniach 8-10 czerwca nasi aktorzy: Beata Sobicka-Kupczyk, Artur Beling, Wojciech Romanowski i Cezary Wiśniewski wzięli udział w promocji województwa lubuskiego na Jarmarku średniowiecznym w Brukseli, prezentując improwizacje z commedii dell’arte.

10 czerwca - ostatnia w bieżącym sezonie premiera naszego Teatru - Pinokio Carlo Collodiego w adaptacji Andrzeja Bucka i reżyserii Daniela Kustosika. Scenografią zajęła się Anna Bobrowska-Ekiert, muzykę skomponował Michał Łaszewicz

3 czerwca odbyło się 50 przedstawienie Niezwykłych przygód Pana Kleksa w reżyserii K. Szachnowskiego.

Podczas festynu z okazji Dnia Dziecka zagraliśmy pod zielonogórską Palmiarnią Tygrysa Pietrka.

 

Maj 2001

W dniach 22-25 maja trwał w naszym Teatrze Przegląd Małych Form Teatralnych. Rozpoczął go spektakl To Cz. Miłosza, według scenariusza i w realizacji Jolanty Szajny i Tomasza Karasińskiego. Drugi dzień Przeglądu należał do teatralnej młodzieży. Odbyła się premiera Caliguli A. Camusa w adaptacji i reżyserii J. Dulęby, a na dziedzińcu Teatru koncert zatytułowany poetyckie brzmienie maja. Koma połączony ze spotkaniem z poetami. Teatr Mimezis działający przy Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Zielonej Górze, zaprezentował spektakl To nie tędy wg. E. Ionesco. Na zakończenie Przeglądu publiczność obejrzała spektakl Niezidentyfikowane szczątki ludzkie i prawdziwa natura miłości w reż. G. Matysika

23 maja rozpoczęła się na łamach Gazety Lubuskiej prezentacja naszych aktorów uczestniczących w piątej już edycji Plebiscytu na najpopularniejszych aktorów LT. Patronująca Plebiscytowi Gazeta Lubuska drukuje również niezbędne do głosowania kupony.

22 maja Awantura o Basię w reż. D. Kustosika pojechała na gościnny występ do Kalisza. Tego samego dnia zielonogórska publiczność obejrzała dwa przedstawienia Ślubu W. Gombrowicza w reż. W. Śmigasiewicza. Spektakl został zrealizowany przez zespół Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu.

20 maja aktorzy naszego Teatru: Maria Weigelt, Jerzy Kaczmarowski, Andrzej Nowak i Ludwik Schiller wzięli udział w kweście na rzecz dzieci niepełnosprawnych z Zespołu Rehabilitacyjnego Promyk.

 

Kwiecień 2001

Monodram Wiedźma na podstawie powieści M. Bułhakowa Mistrz i Małgorzata zrealizowany i grany przez Beatę Rynkiewicz, aktorkę naszego Teatru, uczestniczył w II Międzynarodowym Festiwalu Solistów Lalkarzy. Festiwal odbył się w Łodzi w dniach 21-26 kwietnia br. i zgromadził lalkarzy m.in. z Japonii, Hiszpanii, Argentyny, Urugwaju, Węgier, Niemiec i Włoch.

W kwietniu odbyły się dwie premiery studenckie 19.04. - sztuki Niezidentyfikowane szczątki ludzkie i prawdziwa natura miłości B. Frasera w reż. G. Matysika i 26.04. - Ślubów panieńskich A. Fredry w reż. I. Jun.

Dziennikarskie jury w składzie: red. red. D. Piekarska, A. Stawiarska, W. Gruszczyński, A. Łukasiewicz i R. Więckowski uznało za wydarzenie III Przeglądu Współczesnego Dramatu spektakl Transss... Nieprawdziwe zdarzenia progresywne w reż. E. Wycichowskiej. Przedstawienwali do nagrody również Rzeźnię S. Mrożka
z Wrocławia, Noc Helvera z Poznania i zielonogórskie Niezidentyfikowane szczątki.

2 kwietnia w naszym Teatrze rozpoczął się, trwający do 8 kwietnia, III Przegląd Współczesnego Dramatu. Siedem dni, dziesięć teatrów, trzynaście spektakli (...) i co najmniej kilka pokus dla każdego miłośnika teatru - jak zapowiadała Gazeta Lubuska. Na początek - rodzimy spektakl Niezidentyfikowane szczątki ludzkie i prawdziwa natura miłości i jeszcze tego samego wieczoru Rzeźnia S. Mrożka w reż. G. Wiśniewskiego przywieziona przez Teatr Współczesny z Wrocławia. Następnie Sztuka Y. Rezy w interpretacji naszych zielonogórskich aktorów i Iwona, księżniczka Burgunda w reż. R. Majora z gorzowskiego Teatru. W dniu setnej rocznicy urodzin Mariana Hemara (4 kwietnia) - Wieczór Hemarowy, prowadzony przez Sławomira Gowina, wykonany przez aktorów naszego Teatru. Tego samego wieczoru - Noc Helvera I. Vilqista w reż. P. Łysaka, grana przez Teatr Polski z Poznania. Nazajutrz propozycja Sceny Inicjatyw Aktorskich Lubuskiego Teatru: Cz. Miłosz To w realizacji i wykonaniu Jolanty Szajny i Tomasza Karasińskiego i Teatr K2 z Wrocławia: Ballady morderców Nicka Cave’a w reż. J. Bielunasa, w wykonaniu Kingi Preis i Mariusza Drężka. 6 kwietnia odbył się wieczór autorski Józefa Szajny, inkrustowany materiałem filmowym, Wieczór Beckettowski w wykonaniu Ireny Jun oraz Tumor Mózgowicz - kabaret metafizyczny według S. I. Witkiewicza w reż. J. Nowary, w wykonaniu Teatru im. W. Bogusławskiego z Kalisza. Teatr Kriket z Chorzowa przywiózł sztukę I. Vilqista Oskar i Ruth w reżyserii autora, zaś Polski Teatr Tańca - Balet Poznański Transss... Nieprawdziwe zdarzenia progresywne, przedstawienie inspirowne tekstami W. Gombrowicza, w reż. E. Wycichowskiej. Na zakończenie, zorganizowany wspólnie z ZOK Amfiteatr, spektakl poetycki Zanim będziesz u brzegu w reż. J. Satanowskiego, wykonany przez Hannę Banaszak i Mirosława Czyżykiewicza.

1 kwietnia na Scenie im. St. Hebanowskiego - piąta w bieżącym sezoniface="Arial" size="3">1 kwietnia na Scenie im. St. Hebanowskiego - piąta w bieżącym sezonie premiera - Śluby panieńskie A. Fredry w reżyserii Ireny Jun, ze scenografia Jerzego Kaliny i muzyką Mirosława Jastrzębskiego oraz choregrafią Leszka Czarnoty. Premierze towarzyszyła otwarta w teatralnej Galerii na Balkonie wystawa Jerzego Kaliny pt. Pod powieką - Jerzego Kaliny.

 

Marzec 2001

27 marca po raz czterdziesty obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru, rozpoczynając w tym uroczystym dla nas dniu świętowanie pięćdziesięciolecia istnienia Lubuskiego teatru. Wielka Galę rozpoczął spektakl Pięknej Lucyndy M. Hemara, po którym nastąpił Wieczór Teatralny. Najważniejszym punktem programu był benefis naszej aktorki Jolanty Szajny, obchodzącej czeterdziestolecie pracy scenicznej. Obejrzeliśmy fragmenty ulubionych ról w jej wykonaniu. Były koleżeńskie hołdy w postaci piosenek dedykowanych Benefisantce, a potem - prowadzona przez mec. Kazimierza Pańtka, radnego sejmiku woj. lubuskiego, aukcja rekwizytów teatralnych i uroczyste wręczenie certyfikatów pierwszym fundatorom foteli dla Lubuskiego Teatru. Były słowa uznania, życzenia i kwiaty, kwiaty, kwiaty...

20 marca obchodziliśmy I Światowy Dzień Teatru dla Dzieci i Młodzieży. Razem z jubileuszowym trzechsetnym spektaklem Kopciuszka Jana Brzechwy w reżyserii Ewy Marcinkówny, z muzyką Antoniego Mleczko, w scenografii Niny Handzel i Piotra Piotrowskiego. W spektaklu od dnia premiery (11 kwietnia 1992) nieprzerwanie grają: Jerzy Lamenta, Ludwik Schiller i Jan Wysocki. Zmienia się tylko tytułowa postać, kreowana kolejno przez Annę Giżycką, Magdalenę Melnarowicz, Ewę Sikorę, Teresę Suchodolską i - grające obecnie w dublurze - Beatę Sobicką-Kupczyk i Wiolettę Sokal. Obchodom patronował Prezydent Miasta Zielonej Góry, a Przedszkole nr 17 zorganizowało konkursy recytatorskie i plastyczne. Nagrodzone prace plastyczne, których tematem był oczywiście Kopciuszek, ozdobiły teatralną Galerię na Balkonie.

Gazeta Wyborcza i Radio Zielona Góra objęły patronatem medialnym akcję Kup pan fotel, która ruszyła pełną parą od 12 marca. Takiej okazji jeszcze nie było. Tylko za 700 zł możesz mieć w Teatrze Lubuskim własne krzesło podpisane swoim nazwiskiem - doniosła Gazeta Wyborcza. Czeka nas wielka przebudowa widowni. Trzeba wymienić 373 fotele, uznane przez straż pożarną za niebezpieczne. Bo łatwopalne. Koszt tego przedsięwzięcia: 350-400 tys. zł. A władze miejskie obiecały tylko 150 tys. Skąd wziąć resztę? Kup pan fotel...

W dniach 13-15 marca gościliśmy na naszej scenie Teatr Dramatyczny z Elbląga, który zaprezentował również przeznaczoną dla młodszej części widzów, baśń Skarby Złotej Kaczki Mirosława Łebkowskiego i Stanisława Wernera. Reżyseria - Adam Dzieciniak, scenografia - Jan Banucha. Piosenki do muzyki Adama Opatowicza napisał Henryk Banasiewicz, choreografię opracował Henryk Walentynowicz. W tym samym czasie nasz zespół pojechał do Elbląga z Niezwykłymi przygodami Pana Kleksa J. Brzechwy w reżyserii K. Szachnowskiego.

11 marca - kolejna, czwarta w bieżącym sezonie, premiera. Tym razem z myślą o najmłodszej widowni: Detektyw, pies Bobi i lustro Doroty Gellner, poetki, autorki wielu książek dla dzieci, programów telewizyjnych, słuchowisk radiowych i ponad stu tekstów piosenek. Muzykę do spektaklu reżyserowanego przez Joannę Łupinowicz napisali: Krzesimir Dębski i Paweł Jankowski. Scenografię przygotowała Teresa Nowicka. Ruchem scenicznym zajął się Leszek Czarnota.

 

Luty 2001

W naszej teatralnej Galerii Na Balkonie 23 lutego otwarta została wystawa malarstwa zatytułowana Drogi. Jej autorzy Anna Bembenek i Andrzej Bembenek są absolwentami Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej WSP w Zielonej Górze.

14 lutego - Walentynki, zorganizowane wspólnie z Radiem Zielona Góra i Gazetą Wyborczą, sponsorowane w tym roku głównie przez Telekomunikację Polską S.A. Do finałowej rozgrywki stanęło na deskach naszego Teatru pięć par, które wcześniej napisały najbardziej płomienne życzenia i walentynkowe wyznania. Zwycięzcy - Dagmara Redmer i Sylwester Brodacki, którzy zabawnie uwspółcześnili scenę balkonową Romea i Julii - pojechali na wycieczkę do Paryża.

Tango S. Mrożka w reżyserii Zbigniewdowego i Związku Artystów Scen Polskich; 12 lutego spektakl Tanga obejrzała komisja artystyczna Konkursu.

Przez tydzień, począwszy od 29 stycznia, odbywały się w naszym Teatrze polsko-niemieckie warsztaty teatralne. Uczestniczyła w nich młodzież ze szkół: Europaschule z Guben, Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego z Gubina i I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Dembowskiego z Zielonej Góry. Warsztaty prowadzili aktorzy Lubuskiego Teatru i opiekunowie grupy niemieckiej; 3 lutego publiczność obejrzała przygotowaną przez uczestników zajęć etiudę teatralną.

Od 30 stycznia do 9 lutego trwały eckiej; 3 lutego publiczność obejrzała przygotowaną przez uczestników zajęć etiudę teatralną.

Od 30 stycznia do 9 lutego trwały Ferie z Lubuskim Teatrem, zrealizowane przy pomocy finansowej Zarządu Miasta Zielona Góra. Grupy małych widzów z Domów Dziecka i świetlic PCK otrzymały bezpłatne wejściówki na przedstawienia.

 

Styczeń 2001

28 stycznia na Scenie im. St. Hebanowskiego odbyła się premiera sztuki kanadyjskiego dramatopisarza młodego pokolenia Brada Frasera Niezidentyfikowane szczątki ludzkie i prawdziwa natura miłości w reżyserii Grzegorza Matysika, scenografii Anny Tomaszuk, z muzyką Artura Belinga. Premierze towarzyszyła instalacja w Galerii Na balkonie, zatytułowana 24 godziny Autor: Jarosław Dulęba.

21 stycznia z okazji Dnia Babci zaprosiliśmy wszystkich wnuków i wnuczki na spektakl Awantury o Basię. Kto przyniósł fotografię babci lub dziadka kupował bilety po promocyjnej cenie.

15 stycznia gościliśmy na naszej scenie Krzysztofa Kolbergera i Janusza Strobla z poetyckim spektaklem “Kartki z podróży”. Muzykę, do strof napisanych podczas “podróży włoskich” przez twórców polskiej i światowej literatury, skomponował Janusz Strobel.

7 stycznia 2001 Lubuski Teatr uczestniczył w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dochód ze spektaklu “Opowieści wigilijnej” został przekazany WOŚP a podczas granego w tym dniu wieczorem przedstawienia “Pięknej Lucyndy” pojawili się w Teatrze wolontariusze ze skarbonkami.

 

Grudzień 2000

Rok 2000 pożegnaliśmy sylwestrowym spektaklem “Pięknej Lucyndy” i tradycyjną lampką szampana. Noworoczne życzenia widzom i zespołowi złożył dyrektor Andrzej Buck.

21 grudnia 2000r. na Scenie im.St.Cynarskiego w Lubuskim Teatrze odbyło się SPOTKANIE GWIAZDKOWE dla dzieci pozostających pod opieką instytucji charytatywnych, Pogotowia Opiekuńczego oraz dzieci z najuboższych rodzin w mieście. W programie - spektakl "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa oraz konkursy z nagrodami. Dzieci śpiewały na scenie kolędy - solo i w grupach oraz recytowały wiersze. Każde z  występujących dzieci otrzymało jakąś nagrodę. Były zabawki, książki z obrazkami, słodycze, czapeczki i koszulki. I dużo radości. Konkursy prowadzili: Elżbieta Donimirska i Andrzej Nowak.

W tym samym dniu - opłatkowe spotkanie dyrekcji, zespołu, pracowników i teatralnych emerytów. W spotkaniu uczestniczył biskup ordynariusz Adam Dyczkowski. Nasze władze reprezentowały panie Marszałek Jolanta Fedak, naczelnik Joanna Różycka oraz poseł Kazimierz Pańtak.

19 grudnia - w siedzibie Teatru setne przedstawienie “Opowieści wigilijnej” Karola Dickensa w reżyserii Krystyny Jakóbczyk.

18 grudnia w kościele pw. Najśw. Zbawiciela odbył się koncert kolęd w wykonaniu aktorów Lubuskiego Teatru, Grupy Wyspa z Żar oraz Leszka Długosza - artysty Piwnicy pod Baranami. Koncert zaszczycił swą obecnością biskup ordynariusz Adam Dyczkowski.

Grudzień 2000 był dla aktorów LT czasem podróży: “Opowieść wigilijna” i “Komedia sytuacyjna” pojechały do Łagowa, “Miłość na telefon” i “Wiedźma” udały się do Żar.

15 grudnia - następny benefis. Tym razem trzydziestolecie pracy aktora, znanego publiczności przede wszystkim ze Sceny Lalkowej, Jana Wysockiego, trzykrotnego laureata “Leonów”. Jego benefisowym przedstawieniem była “Opowieść wigilijna” Karola Dickensa, w której gra główną rolę. (Setne przedstawienie tej sztuki - niebawem!). Jan Wysocki co chwila wstawał z ozdobionego teatralnymi lalkami tronu, by przypomnieć którąś że swoich ról.

Tymczasem na naszej scenie w dniach 10-14 grudnia trwały “Spotkania z farsą, komedią, musicalem” rozpoczęte “Kolacją u głupca” Francisa Vebera w reżyserii Ryszarda Majora i wykonaniu Teatru im. Osterwy z Gorzowa Wlkp. Kontynuację stanowiły spektakle LT “Komedia sytuacyjna”, “Miłość na telefon” i “Piękna Lucynda”.

Również w pierwszej dekadzie grudnia “Komedia sytuacyjna” w reż. Sylwestra Chęcińskiego pojechała na gościnne występy do Chorzowa.

4 grudnia “Awantura o Basię” w reż. Daniela Kustosika odwiedziła Łagów a “Księżniczka na ziarnku grochu” była przez trzy dni (6-8.12.) goszczona przez Teatr Muzyczny w Poznaniu.

1 grudnia na naszej scenie wystąpił bard z Poznania Grzegorz Tomczak. Organizatorem recitalu było Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa w Zielonej Górze. “Piękną Lucyndę” oglądała w tym czasie publiczność Nowej Soli.

Od grudnia zespół aktorski powiększył się o Adama Jędrosza.

 

Lisopad 2000

30 listopada - “wieczór andrzejkowy”, po spektaklach “Miłości na telefon” i “Pięknej Lucyndy”, wróżby prowadzone przez Beatę Rynkiewicz i Artura Belinga oraz piosenki w wykonaniu zespołu aktorskiego przy akompaniamencie Jerzego Bechyne.

W ramach “Spotkań z teatrem absurdu” (25-27 listopada), zorganizowanych przez Lubuski Teatr, zainteresowani wysłuchali dwóch wykładów prof. Janusza Deglera z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz obejrzeli spektakle “Iwona, księżniczka Burgunda”, “Tango”, “Wariat i zakonnica”. Widownię wypełniła przede wszystkim młodzież akademicka.

25 listopada w Lubuskim Teatrze czciliśmy trzydziestolecie scenicznej pracy Tomasza Karasińskiego. Po spektaklu gombrowiczowskiej “Iwony, księżniczki Burgunda”, fragmenty różnych aktorskich kreacji benefisanta a także - śpiewane i wygłaszane prezenty od kolegów i koleżanek. Po przerwie - niespodzianka! Fragment fredrowskiej “Zemsty”, w którym Tomaszowi Karasińskiemu partnerował w roli Dyndalskiego sam Prezydent Miasta a w “Moralności pani Dulskiej” - pani marszałek Fedak i poseł K. Pańtak.

W dniach 22-24 listopada odbyła się w Lubuskim Teatrze IV Noc Poetów. Rozpoczął ją koncert Elżbiety Wojnowskiej “Zaproście mnie do stołu”, poprzedzony promocją nowych, wydanych przez Pracownię Wydawniczą AND tomików poetyckich i szkiców Cz. Markiewicza. Spotkanie promocyjne odbyło się w WiMBP, podobnie jak następna atrakcja - wieczór autorski Krzysztofa Pieczyńskiego (23.11). 24 listopada w Teatrze Lubuskim nadkomplet publiczności zgromadził recital Stanisława Soyki, który śpiewał Sonety Szekspira. Tego samego wieczoru rozpoczął się Koncert Galowy Nocy Poetów. Wystąpił w nim Zespół Wyspa z Żar, przedstawiciel Grupy Kazamaty, Karolina Bębenek i Barbara Hanaczewska. Koncert prowadził Marek Pacuła z Piwnicy pod Baranami. Czesław Markiewicz z Radia Zachód rozmawiał z debiutującymi poetami, których wiersze czytali aktorzy Lubuskiego Teatru - Anna Zdanowicz i Tomasz Karasiński. Na zakończenie Koncertu Galowego odbył się Turniej Jednego Wiersza. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób, czytających swoje wiersze. Najlepszego autora wybrała publiczność, głosując przy pomocy rozdawanych w foyer kuponów. Autorem wybranego wiersza okazał się Konrad Wojtyła - debiutant - autor tomiku “Z dwojga złego wybieram miłość”. Była tkże nagroda jury (Andrzej Buck, Czesław Markiewicz, Marek Pacuła) w postaci Radiowej Książki Poetyckiej. Zdobyła ją Liliana Szmorąg z Lubina za wiersz “Nie lubię tego miasta”.
    Statuetką IV Nocy Poetów projektu Jarosława Dulęby - (scenografa NOCY) wyróżniono red. Czesława Markiewicza za “pasję w promowaniu poezji”.
    Na Koncert Galowy, Spotkania autorskie i Turniej Jednego Wiersza - wstęp wolny. Sale pełne “po brzegi”. IV Nocy Poetów towarzyszyła wystawa w Galerii LT NA BALKONIE zatytułowana “Cztery noce”, pokazująca historię Nocy Poetów w Lubuskim Teatrze. Autorem wystawy był Jarosław Dulęba.

12 listopada na Scenie im.St.Hebanowskiego odbyła się premiera przygotowanej przez Scenę Inicjatyw Aktorskich, "Wiedźmy" - monodramu na podstawie powieści Michała Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata". Realizacja i wykonanie - Beata Rynkiewicz, scenografia - Anna Tomaszuk, muzyka i efekty specjalne - Artur Beling.

8 listopada nasza "Awantura o Basię", w reżyserii Daniela Kustosika odwiedziła Piłę

8 listopada odbył się w Lubuskim Teatrze koncert poetycki "Wielka pani". Poezje Karola Wojtyły recytowali Joanna Szczepkowska i Krzysztof Kolberger. Towarzyszyła im muzyka Janusza Strobla wykonana przez zespół pod kierownictwem kompozytora.

Październik 2000

25 października ze spektaklem "Gewalt im Spiel" w reżyserii Reinharda Droglii gościliśmy na naszej scenie teatr "Piccolo" z Cottbus. Dwa spektakle, grane w języku niemieckim, obejrzała głównie młoda publiczność. Tematem była przemoc, spotykana w życiu codziennym. Przemoc, która nie zna granic i barier językowych.

21 października "Piękna Lucynda" M.Hemara w reż. Wiesława Komasy uczestniczyła w XVIII Gorzowskich Spotkaniach Teatralnych 2000

Spektakl "Komedii sytuacyjnej" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego zainaugurował 17 października działalność szóstej z kolei Stałej Sceny LT poza siedzibą. Scena mieści się w Nowosolskim Domu Kultury.

14 października "Opera za trzy grosze" B.Brechta i K.Weilla, w reżyserii Waldemara Wolańskiego, wystąpiła gościnnie na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu.

13 października, po blisko rocznej przerwie, wróciła na naszą scenę "Sztuka" Y.Rezy w reżyserii Leszka Czarnoty.

"Awantura o Basię" w reżyserii Daniela Kustosika odwiedziła w październiku Stałą Scenę LT w Żarach, a później (11-13.10) pojechała gościnnie do Elbląga.

Wrzesień 2000

Dzięki pomocy finansowej Zarządu Miasta Zielona Góra, w dniach 27-29 września odbyły się, zorganizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Lubuskiego Teatru, Spotkania z Teatrem Absurdu.
Głowni adresaci Spotkań - młodzież licealna, studencka i słuchacze ZUTW - przez trzy wieczory szczelnie wypełniali widownię. Oglądano spektakle Lubuskiego Teatru: "Tango" S.Mrożka, "Iwonę, księżniczkę Burgunda" W.Gombrowicza oraz "Wariata i zakonnicę" S.I.Witkiewicza. Po spektaklach - dyskusje prowadzone przez krytyka teatralnego. Spotkaniom towarzyszyły polsko-niemieckie warsztaty teatralne, w których uczestniczyła grupa młodzieży z Cottbus oraz z zielonogórskich liceów. Warsztaty, które prowadzili aktorzy teatrów obu miast, zostały uwieńczone pokazami na scenach Lubuskiego Teatru (28.09) oraz Teatru "Piccolo" w Cottbus.

W dniach  3-10 września 2000r. trwały "III WINOBRANIOWE SPOTKANIA W LUBUSKIM TEATRZE". Rozpoczęła je, otwierająca sezon artystyczny 2000/2001, premiera "Pięknej Lucyndy" Mariana Hemara w reżyserii Wiesława Komasy (3.09). 4 września publiczność obejrzała autorski spektakl Doroty Stalińskiej, w wykonaniu autorki, zatytułowany "Próba"; 5 września - komedię R.Clarka i S.Bobricka "Morderstwo w hotelu" w reż. Włodzimierza Kaczkowskiego, wykonane przez Dorotę Kamińską, Piotra Skargę i Macieja Damięckiego. Następnie (6.09) odbył się koncert Grupy Mo Carta, który zauroczył i rozbawił teatromanów. Następny wieczór wypełniła para aktorów - Ewa Dałkowska i Zdzisław Wardejn, których zobaczyliśmy w sztuce Anny Strońskiej "Zgubny nałóg miłości". 8 września - monodram C.Mc Phersona "Święty Mikołaj" w reżyserii Agnieszki Glińskiej, zaprezentowany przez Jana Englerta. W sobotę zielonogórska publiczność obejrzała aktorów znanych ze szklanego ekranu (Roman Kłosowski, Zofia Marle, Irena Kownas, Joanna Brodzik, Witold Pyrkosz, i Krzysztof Kiersznowski) w sztuce Marka Rębacza "Atrakcyjny pozna panią". Niedzielę (10 września) wypełniły przedstawienia rodzimej produkcji "Awantura o Basię" w reż. Daniela Kustosika oraz "Piękna Lucynda" M.Hemara.
Po wszystkich gościnnych przedstawieniach odbyły się spotkania publiczności z aktorami. Spotkania te prowadziła red. Bogusława Patalas z Radia Zachód.

 Sierpień 2000

30 sierpnia Lubuski Teatr był współorganizatorem (obok ZOK i Fundacji "Bezpieczne Miasto") festynu, który odbył się w Amfiteatrze na zakończenie wakacji 2000. Dziecięca publiczność obejrzała spektakl : "Tygrysa Pietrka" Hanny Januszewskiej w reżyserii Władysława Janickiego. Uczestniczące w festynie dzieci wzięły udział w wielu konkursach, obejrzały pokazy kartingowe, mogły też bezpłatnie oznakować swój rower.
"Pietrek wraca do szkoły" - napisała nazajutrz "Gazeta Zachodnia".

 

Ostatnia aktualizacja 18.12.2007r. g.21:02
Wersja do druku e-mail wstecz wstecz do góry do góry
20.10.2020 r.
Najbliższe przedstawienie:


Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje oraz repertuar LT, wpisz swój adres e-mail:

dodaj usuń
OK
 
Kontakt

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, możesz je zadać naszym pracownikom:
Impresariat LT


Łączy Nas ZielMAN

Zielonogórski Ośrodek Kultury
Zielonogórski
Ośrodek Kultury


Pajacyk

Serwis internetowy Lubuskiego Teatru dostępny jest za pośrednictwem ZMSK ZielMAN - www.zielman.pl