Aktualności
X Winobraniowe Spotkania Teatralne
Monodram
Leony 2007
Zespół art.
Repertuar
O repertuarze
W przygotowaniu
Przegląd Współczesnego Dramatu
II Letni Festiwal Off Teatr
Winobraniowe Spotkania Teatralne
Powinobraniowe Spotkania Teatralne
Nowe fotele
Sponsorzy
Noce poezji
Oferta dla szkół
Leony 2006
Kronika
Archiwum
O Teatrze
Wydawnictwa
Linki
Przetargi
Projekty
Kontakt
Liczba odwiedzin:
000000
od 10.04.2007

KRONIKA
Sezon 2001/2002

Czerwiec 2002 

2 czerwca Lubuski Teatr uczestniczył w Festynie Lotniczym „Gazety Lubuskiej”. Dzieci obejrzały spektakle „Jaś i Małgosia” i „Tygrys Pietrek” a uczestniczący w nich aktorzy poprowadzili zabawy i konkursy.

W pierwszych dniach czerwca rozstrzygnięty został konkurs „Ubierz mnie kolorowo” ogłoszony w lutym, w związku z premierą „Nowych szat króla”. Jury wyróżniło 16 prac, które ozdobiły Galerię na balkonie. Znalazła się wśród nich - najpiękniejsza zdaniem jury - praca zespołowa, wykonana przez grupę sześciolatków z Przedszkola nr 12 w Nowej Soli. Autorzy wszystkich nagrodzonych prac zostali zaproszeni na wernisaż i bajkowy spektakl, a także otrzymali od organizatorów konkursu drobne upominki.

Z okazji Dnia Dziecka na foyer Teatru pojawiła się jeszcze jedna wystawa: kilkadziesiąt fotogramów autorstwa Mirosława Kniaziuka. Bohaterem wszystkich prac jest oczywiście dziecko.

12 czerwca odbyło się na naszej scenie pięćdziesiąte przedstawienie „Moralności pani Dulskiej” w reżyserii Tomasza Zygadło.

W pierwszej połowie czerwca Lubuski Teatr powtórzył swoje premiery bieżącego sezonu.

Dyrektor Andrzej Buck znalazł się w grupie 7 osób z Zielonej Góry uhonorowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci odznaką „Przyjaciel dziecka”.

18 czerwca - już po raz szósty - publiczność wybrała najpopularniejszych aktorów Lubuskiego Teatru. Wyniki Plebiscytu ogłoszono podczas koncertu finałowego. Ulubieńcami publiczności w sezonie 20012002 zostali: Marta Artymiak, Wojciech Czarnota i Jan Wysocki - Król w „Nowych szatach króla” - uznany za ulubioną postać sceniczną przedstawień dla dzieci. Pracownicy naukowi i studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego wybrali „O beri- beri” jako najciekawszy spektakl sezonu. Statuetkę Fotel Leona otrzymało przedstawienie ‘’Kurka wodna” w reżyserii Andrzeja Dziuka, zaprezentowane przez Teatr im.Witkacego z Zakopanego i i uznane za najciekawsze wydarzenie artystyczne IV Przeglądu Dramatu Współczesnego. Rada Artystyczna lubuskiego Teatru przyznała swoje nagrody: Wojciechowi Czarnocie, Kindze Kaszewskiej-Brawer i Wiolecie Sokal za kreowane w bieżącym sezonie role.. Nagrody ufundowali i w sfinansowaniu koncertu finałowego pomogli: Marszałek Województwa Lubuskiego Andrzej Bocheński, Prezydent Miasta Zielona Góra Zygmunt Listowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Hieronim Graczyk, Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof.dr hab. Michał Kisielewicz, Dyrektor Zielonogórskich Zakładów Górnictwa Nafty i Gazu Stanisław Niedbalec, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Lubuskiego Teatru Krzysztof Romankiewicz, Redaktor Naczelny ‘’Gazety Lubuskiej” Mieczysław Rataj, Dyrektor Zielonogórskiego Oddziału Powszechnego Banku Kredytowego S.A. w Warszawie Teresa Guzera-Przewłocka, Prezes: Lubuskiej Wytwórni Wódek Gatunkowych Polmos w Zielonej Górze Ryszard Jakubiuk i Prezes Firmy Balcerzak i S-ka Klaudiusz Balcerzak.

Publiczność obejrzała fragmenty premier sezonu 2001/2002, składające się na sceniczny collage pióra Edwarda Mincera „Przypadkowy powrót beri- beri czyli moralność poskromiona”, uczestniczyła w prowadzonej znakomicie przez mec. Kazimierza Pańtaka aukcji aktorskich portretów i w koncercie gościa specjalnego wieczoru - Zespołu Raz Dwa Trzy, który zaprezentował swój najnowszy program - piosenki Agnieszki Osieckiej. Koncert zakończył sezon 2001/2002 w Lubuskim Teatrze.

 

Maj 2002

7 maja zrealizowany w naszym Teatrze „Powrót” Jerzego Łukosza w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej gościł na scenie warszawskiego Teatru Małego. W kilka dni później otrzymaliśmy miłą wiadomość: „Powrót” znalazł się wśród 11 spektakli nominowanych do ścisłego finału VIII Ogólnopolskiego Konkursu na wystawienie polskiej sztuki współczesnej. Do Konkursu zgłoszonych zostało 69 przedstawień z całej Polski.

W pierwszych dniach maja młoda zielonogórska publiczność obejrzała „Błazna i różę” na motywach bajki H.Ch.Andersena „Świniopas” w reżyserii Adama Dzieciniaka oraz „Zbrodnię i karę” F.Dostaojewskiego w adaptacji i reżyserii Edwarda Żentary. Oba spektakle w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego w Elblągu.

W maju „Moralność pani Dulskiej” odwiedziła sceny w Sulechowie, Głogowie i Bydgoszczy a „Pinokio” odbył podróż do Płocka. Również w maju Teatr Dramatyczny z Płocka przywiózł do nas „Szatana z siódmej klasy” według powieści Kornela Makuszyńskiego, w adaptacji i reżyserii Bogdana Kokotka, scenografii Krzysztofa Małachowskiego, z muzyką Zbigniewa Siwka.

Kwiecień 2002

W dniach 14 - 22 kwietnia trwał w naszym Teatrze IV Przegląd Współczesnego Dramatu. Tegoroczny Przegląd rozpoczęła prapremiera polska sztuki Yasminy Rezy „Przypadkowy człowiek” w reżyserii Zdzisława Wardejna i scenografii Anny Bobrowskiej-Ekiert. Opracowanie muzyczne - Zdzisław Babiarski. Następnego wieczoru publiczność obejrzała „Rajski ogródek” Tadeusza Różewicza w adaptacji i inscenizacji Pawła Miśkiewicza, zaprezentowany przez zespół PWST z Krakowa. Po spektaklu nastąpiło otwarcie wystawy „Łomnicki pracuje nad Learem” a następnie - teatralny wieczór wspomnień, z udziałem Witolda Dębickiego i Aleksandra Machalicy. Następne wieczory wypełniły : „Sceny z życia Mitteleuropy” na podstawie prozy R.Musila w reżyserii Janusza Opryńskiego i Witolda Mazurkiewicza w wykonaniu Teatru Provisorium z Lublina, „Śmieszny staruszek” Tadeusza Różewicza w reżyserii Wiesława Hejno w wykonaniu aktorów Wrocławskiego Teatru Lalek, ”Kartoteka” T.Różewicza w reżyserii Krzysztofa Galosa w wykonaniu zespołu Teatru Polskiego z Bydgoszczy, Ballada o Zakaczawiu w reżyserii Jacka Głomba prezentowana przez Teatr im.Modrzejewskiej z Legnicy, „Kurka Wodna „ wg S. I. Witkiewicza w reżyserii Andrzeja Dziuka, przywieziona z Zakopanego: „Antygona w Nowym Jorku” w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego w Elblągu, w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego; W. Schwaba „Moja wątroba jest bez sensu albo zagłada ludu” w reżyserii Anny Augustynowicz, z Teatru Współczesnego w Szczecinie i - na zakończenie - „Sytuacje rodzinne” B. Srbljanović w reżyserii Wiesława Górskiego i wykonaniu Teatru im. Osterwy z Gorzowa Wlkp. IV Przeglądowi towarzyszyły wystawy: fotografii M.Stachowiaka zatytułowana „Tadeusz Łomnicki „Lear”,”Portrety z fotografią w tle” Agnieszki Migdałek-obie w gmachu Teatru oraz w Galerii ŻDK „Veneziana” - fotografie Leszka Szurkowskiego. Żarski Dom Kultury był - podobnie jak Stowarzyszenie Przyjaciół Lubuskiego Teatru - współorganizatorem tegorocznego Przeglądu. Część spektakli była prezentowana również w Żarach.

26 kwietnia odbył się w Lubuskim Teatrze koncert Piotra Machalicy, na który złożyły się piosenki Brassensa i Okudżawy. Aktorowi towarzyszył zespół muzyczny w składzie: Janusz Bogacki, Janusz Strobel i Andrzej Łukasik.Po koncercie przedstawicielom Pogotowia Opiekuńczego i Zespołu Rehabilitacji Promyk wręczono pieniądze zebrane przez Lubuski Teatr i Rotary Club podczas dwóch imprez charytatywnych, zorganizowanych pod patronatem Gazety Lubuskiej.

7 maja zrealizowany w naszym Teatrze „Powrót” Jerzego Łukosza w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej gościł na scenie warszawskiego Teatru Małego. W kilka dni później otrzymaliśmy miłą wiadomość: „Powrót” znalazł się wśród 11 spektakli nominowanych do ścisłego finału VIII Ogólnopolskiego Konkursu na wystawienie polskiej sztuki współczesnej. Do Konkursu zgłoszonych zostało 69 przedstawień z całej Polski.

 

Marzec 2002

Pragnąc pomóc uczniom klas maturalnych, przygotowującym się do egzaminu dojrzałości Dyrekcja Lubuskiego Teatru zaproponowała teatralną „Powtórkę do matury”. Cykl przedstawień obrazujących tendencje w literaturze trwał od 6 marca do 24 kwietnia. Patronat medialny „Powtórką...” sprawowała gazeta Lubuska Młodych.

9 marca w Lubuskim Teatrze i Nieboskiej Komedii wystąpił z recitalem kabaretowym Alosza Awdiejew.

18 marca publiczność Lubina obejrzała „Moralność pani Dulskiej” z Anną Seniuk w roli głównej. Trzy dni później „Awantura o Basię” pojechała do Dzierżoniowa, potem „Kopciuszek” odwiedził Przytok, a „Modrzejewska” - Żary.

W marcu Stowarzyszenie Przyjaciół Lubuskiego Teatru na swym walnym zgromadzeniu wybrało nowy zarząd. Prezesem Stowarzyszenia został Krzysztof Romankiewicz, skarbnikiem - Kazimierz Pańtak.

 

Luty 2002

W pierwszych dniach lutego publiczność Żar obejrzała na stałej scenie LT „Moralność pani Dulskiej” z Anną Seniuk w roli głównej i „Księżniczkę na ziarnku grochu”.

7 lutego odbył się na naszej scenie koncert Żarskiej Grupy Wyspa promującej swą pierwszą w dziejach zespołu płytę „Tak, to tu”. Wyspa śpiewa utwory Goethego, Grochowiaka, Feiferta i księdza Zygmunta Kowalczuka. Muzyką napisał założyciel
i lider grupy Mariusz Massier.

10 lutego odbyła się czwarta w bieżącym sezonie premiera - „Nowe szaty króla” Alaksandra Maliszewskiego według H. Ch. Andersena. Sztukę, przygotowaną w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich, reżyserował Jerzy Lamenta, muzykę napisał Szymon Janikowski, scenografię zaprojektowali i wykonali Ryszard Jaworski
i Jarosław Dulęba.

12 lutego Dyrekcja i Zespół Lubuskiego Teatru oraz Ryszard Blech - właściciel hurtowni elektrycznej BLECH zaprosili dzieci z Domów Dziecka i Świetlic profilaktycznych na dwa spektakle „Pinokia” Carlo Collodiego, po których odbyły się konkursy z nagrodami ufundowanymi przez hurtownię.

14 lutego - WALENTYNKI. Lubuski Teatr zaprosił na popołudniowy spektakl „Komedii sytuacyjnej” J. Mortimera i B. Cooke’a wszystkich zupełnie dorosłych zakochanych. Wieczorem - razem z Radiem Zielona Góra - gościliśmy w Teatrze zakochaną młodzież, która nie tylko obejrzała „Komedię sytuacyjną”, ale również wzięła udział w konkursach, wygrywając atrakcyjne nagrody.

22 lutego nasz „Pinokio” zaprezentował się na scenie Teatru Muzycznego
w Poznaniu.

28 lutego po długiej przerwie wróciliśmy do tradycji „Spektakli z Myszką”. Słuchacze cieszącej się wielką popularnością audycji Radia Zachód obejrzeli „Moralność pani Dulskiej” i uczestniczyli w spotkaniu z Anną Seniuk. Spotkanie prowadziła red. Bogusława Patalas.

Również 28 lutego w teatralnej Galerii Na Balkonie odbył się wernisaż kolejnej wystawy. Tym razem był to „Pejzaż papilarny” Agnieszki Dąbrowskiej, na który złożyły się litografie i linoryty.

W lutym „Moralność pani Dulskiej” odwiedziła Nową Sól.

Dyrekcja Lubuskiego Teatru troszcząc się o edukację kulturalną studentów zainicjowała 19 lutego „Studenckie wtorki”. W ich ramach - bilety po 3 zł, po okazaniu legitymacji studenckiej lub szkolnej. „Studenckie wtorki” trwały do końca maja.

 

Styczeń 2002

9 stycznia odbyła się pierwsza w roku 2002 premiera studencka. Była to pantomima „Męskie sprawy”.

12 stycznia w całej Polsce zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Nasz Teatr włączył się do jej 10 Finału spektaklem „Moralności pani Dulskiej”
z udziałem Anny Seniuk

Następnego dnia „Moralność pani Dulskiej” rozpoczęła tegoroczny „Karnawał z karnetem Lubuskiego Teatru”. Posiadacze karnetu w styczniu mogą zobaczyć jeszcze „Piękną Lucyndę” M.Hemara i sztukę B.Frasera „Niezidentyfikowane szczątki ludzkie i prawdziwa natura miłości” a w lutym „Apetyt na czereśnie” A.Osieckiej.

 

Grudzień 2001

Grudzień rozpoczął się w Teatrze pod znakiem Przeglądu Widowisk Przedszkolnych, w którym obok spektakli prezentowanych przez naszych aktorów („Jaś i Małgosia”, „Pinokio”, „Podróże Koziołka Matołka”, „Tygrys Pietrek”) wystąpiły dziecięce zespoły z kilku zielonogórskich przedszkoli (17, 37 i innych).

6 grudnia - na Mikołaja - setne przedstawienie naszej „Księżniczki na ziarnku grochu” w reżyserii Joanny Łupinowicz, z muzyką Krzesimira Dębskiego. Tego samego dnia wieczorem odbyła się premiera, przygotowanej w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich, pantomimy „Męskie sprawy”. Spektakl jest kreacją zbiorową zespołu pod kierownictwem Artura Belinga. W obsadzie przedstawienia, dedykowanego największemu ze współczesnych mimów - Marcelowi Marceau, obok Artura Belinga zobaczyliśmy Adama Jędrosza, Jerzego Kaczmarowskiego, Stefana Szulca i Marcina Wiśniewskiego.

13 grudnia, podczas gościnnych występów Lubuskiego Teatru w Elblągu, odbył 50-te przedstawienie „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry w reżyserii Ireny Jun, scenografii Jerzego Kaliny, z muzyką Mirosława Jastrzębskiego.

15 grudnia - ostatni z serii towarzyszących obchodom 50-lecia Lubuskiego Teatru - benefis Zdzisława Wardejna, który gościnnie wystąpił wraz z Janem Jankowskim w „Emigrantach” Sławomira Mrożka. 40 lat temu Zdzisław Wardejn stawiał pierwsze aktorskie kroki na lubuskiej scenie. W latach 1961-1963 grał w „Żywocie Józefa” i „Łaźni „ Majakowskiego. Był Renatusem w „Zejściu aktora’’ Ghelderode’a i Likantem w „Przedziwnym kochanku” Corneille’a.

18 grudnia odbyło się w Teatrze spotkanie opłatkowe z udziałem ks.Konrada Herrmanna. Nazajutrz dyrekcja spotkała się przy opłatku z naszymi emerytowanymi pracownikami. Zespół zaprezentował , nestorom pod choinkę, szopkę napisaną na pięćdziesięciolecie Lubuskiego Teatru przez Edwarda Mincera.

 Jubileuszowy dla Lubuskiego Teatru rok 2001 zakończyliśmy tradycyjnie sylwestrowym spektaklem z lampką szampana. Tym razem publiczność obejrzała „Moralność pani Dulskiej” z Jolantą Szajną w roli głównej.

 

Listopad 2001

7 listopada w gmachu Muzeum Ziemi Lubuskiej odbyło się otwarcie wystawy “50 lat sceny zawodowej Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze”. Na wystawie, która będzie czynna do 20 listopada, znalazły się archiwalne plakaty i afisze, portrety aktorów, fragmenty dekoracji, projekty scenograficzne. Słowem - wszystko, co sprawia, że “teatr to tradycja miejsca i ludzi” - jak podkreślił, dokonując otwarcia wystawy, dyrektor naczelny naszego Teatru, Andrzej Buck.

14 listopada odbyła się premiera studencka „Powrotu” Jerzego Łukosza. Po spektaklu - dyskusja z udziałem autora i realizatorek przedstawienia.

16 listopada na Scenie im.St.Hebanowskiego miał miejsce benefis Henryka Machalicy, aktora zielonogórskiej sceny w latach 1959-1961.Benefisant, przy udziale poznańskiego pianisty Szymona Melosika, przedstawił poemat J.Słowackiego „W Szwajcarii”. Później czytał wiersze Tadeusza Sojki, zielonogórskiego poety. Na scenie pojawił się także Zdzisław Wardejn. I Zdzisław Grudzień z fotografiami z tamtyh lat. Był wspaniały nastrój, wielki tort i widownia pełna po brzegi.

17 listopada na Scenie im. St. Cynarskiego, jako główna uroczystość naszego jubileuszu 50-lecia, premiera „Moralności pani Dulskiej”, w reżyserii Tomasza Zygadło, scenografii Anny Sekuły, z muzyką Szymona Janikowskiego. W roli pani Dulskiej - Anna Seniuk (dublura: Jolanta Szajna). Wśród publiczności: marszałek województwa lubuskiego, prezydent Zielonej Góry, ks. biskup ordynariusz, samorządowcy, parlamentarzyści, niektórzy spośród dawnych dyrektorów i aktorów lubuskiej sceny. Potem był big band Jerzego Szymaniuka, prezydencki bankiet, alkohole ufundowane przez Lubuską Wytwórnię Wódek gatunkowych Polmos Zielona Góra a o północy - szopka pióra Edwarda Mincera, wykonana przez naszych aktorów. A potem bal do białego rana. Jubileuszowi towarzyszyła promocja wspomnień Zdzisława Grudnia „W kulisach i na scenie”, a także wystawa malarstwa Renaty „Blendi” Strawińskiej w teatralnej Galerii „Na balkonie”.

25 listopada publiczność obejrzała „Zemstę” według Aleksandra Fredry - w pięćdziesięciolecie inscenizacji dokonanej przez Różę Gellę-Czerską. To był początek historii Lubuskiego Teatru. „Przed pół wiekiem grali członkowie dwóch amatorskich zespołów teatralnych: włókniarzy i kolejarzy. Teraz swe siły złączyli znani, lubiani i polityczni” - odnotowała Gazeta Lubuska. Na scenie zobaczyliśmy, płk Ryszarda Buchtę szefa Wojskowej Komendy Uzupełnień, przewodniczącego Rady Miasta Hieronima Graczyka, członka Zarządu Miasta Lidię Gryko, wiceprzewodniczącą Rady Miasta Barbarę Kukulską, wiceprzewodniczącego sejmiku województwa lubuskiego Kazimierza Pańtaka, starostę zielonogórskiego Krzysztofa Romankiewicza, posła RP Bogusława Wontora, dyrektora Muzeum Ziemi Lubuskiej Andrzeja Toczewskiego, dyrektora Żarskiego Domu Kultury Romana Krzywotulskiego oraz Zdzisława Grudnia. Całość przygotował i poprowadził Wojciech Czarnota. W programie wieczoru znalazł się również koncert big bandu Jerzego Szymaniuka.

O północy 29 listopada zakończył się Koncert Galowy tegorocznej V Nocy Poetów w naszym Teatrze. Trzydniową Noc, uświetniły recitale Edyty Jungowskiej „Gotujący się pies” i Anny Szałapak „Koncert na światło świec, magiczne przedmioty i włosy artystki”. Publiczność obejrzała także przedpremierowy pokaz pantomimy „Męskie sprawy”, przygotowanej przez zespół pod kierownictwem Artura Belinga. Podczas Koncertu Galowego odbyła się promocja wydanych przez Pracownię Wydawniczą AND tomików poezji: Jarosława Dulęby ‘’Depesza z pastwiska w dolinie”, Katarzyny Buchwld „Wkładam głowę pod skórę świata”, Idalii Roszczyk „Nie poetą jestem” i Piotra Korotyńca „Na wszystkich strunach gardła”. Nie zabrakło również Turnieju Jednego Wiersza. Jury pod przewodnictwem Anny Szczęsnej przyznało nagrodę Redaktora Naczelnego „Gazety Lubuskiej” Marzenie Więcek za wiersz „Nasze domy są przestrzenne”. Wyróżnienia otrzymali Patryk Daszkiewicz i Karina Gronek. W części mzycznej wystąpili: żarska „Wyspa”, Marcin Wawrzynowicz i Erwin Patalas. Prowadzeniem Koncertu zajęli się Maciej Zdziarski i Ewa Andrzejewska. Patronat medialny nas tegoroczną Nocą Poetów sprawowała „Gazeta Lubuska Młodych”.

Nazajutrz - 30 listopada - na Scenie im.St. Cynarskiego odbył się kolejny benefis. Tym razem bohaterem wieczoru był Jerzy Glapa, obchodzący 50-lecie pracy scenicznej, aktor związany z Lubuskim Teatrem od roku 1962. Benefisant przypomniał swoje kreacje z „Hamleta”, „Antygony”, „Wiśniowego sadu”, „Jubileuszu” i role z innych teatrów. Potem były życzenia, piosenki, monolog Iwony Kotzur, kwiaty,tort od Teatru. I wspaniały bankiet.

 

Październik 2001

Pierwsza w bieżącym sezonie premiera studencka - “O Beri-beri” według “Matki” Witkacego w reżyserii Wiesława Komasy odbyła się 24 października. W dwa dni później tę samą sztukę zaprezentowaliśmy na Stałej Scenie w Żarach.

28 października na Scenie im. St. Hebanowskiego miała miejsce następna premiera, inaugurująca działanie Sceny Młodych Reżyserów w naszym Teatrze. Obejrzeliśmy “Powrót” Jerzego Łukosza w adaptacji i reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Scenografia i kostiumy - Elżbieta Biryło, muzyka - Artur Beling. Premierze towarzyszył wernisaż wystawy rysunków Elżbiety Biryło. Wystawę zatytułowaną “Smutek szczegółów” można oglądać w teatralnej Galerii na balkonie.

 

Ostatnia aktualizacja 18.12.2007r. g.21:02
Wersja do druku e-mail wstecz wstecz do góry do góry
20.10.2020 r.
Najbliższe przedstawienie:


Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje oraz repertuar LT, wpisz swój adres e-mail:

dodaj usuń
OK
 
Kontakt

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, możesz je zadać naszym pracownikom:
Impresariat LT


Łączy Nas ZielMAN

Zielonogórski Ośrodek Kultury
Zielonogórski
Ośrodek Kultury


Pajacyk

Serwis internetowy Lubuskiego Teatru dostępny jest za pośrednictwem ZMSK ZielMAN - www.zielman.pl