Aktualności
X Winobraniowe Spotkania Teatralne
Monodram
Leony 2007
Zespół art.
Repertuar
O repertuarze
W przygotowaniu
Przegląd Współczesnego Dramatu
II Letni Festiwal Off Teatr
Winobraniowe Spotkania Teatralne
Powinobraniowe Spotkania Teatralne
Nowe fotele
Sponsorzy
Noce poezji
Oferta dla szkół
Leony 2006
Kronika
Archiwum
O Teatrze
Wydawnictwa
Linki
Przetargi
Projekty
Kontakt
Liczba odwiedzin:
000000
od 10.04.2007

Kronika
Sezon 2003/2004

Maj 2004

Poprzedzona premierą wyjazdową, która miała miejsce na żagańskiej scenie, już dziewiąta w bieżącym sezonie premiera, odbyła się w Lubuskim Teatrze 15 maja.

Była to komedia Johna Chapmana i Dave Freemana „Prywatna klinika”, w tłumaczeniu Elżbiety Woźniak i reżyserii Jerzego Bończaka, którego obejrzeliśmy również w roli Ryszarda, granej w dublurze z Januszem Młyńskim. Scenografię przygotowała Klaudia Solarz, kostiumy – Ewa Borowik. Opracowaniem muzycznym zajęła się Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.

Dzięki pomocy finansowej zielonogórskiego Urzędu Miasta uczniowie gimnazjów i szkół średnich obejrzeli „Prywatną klinikę” na pokazie przedpremierowym. Biletem wstępu była ważna legitymacja szkolna.

18 maja, przy materialnym wsparciu udzielonym przez Uniwersytet Zielonogórski, odbyła się premiera studencka „Prywatnej kliniki”.

Starsza część naszej najmłodszej widowni obejrzała 19 i 20 maja „Przyjaciela wesołego diabła” wg Kornela Makuszyńskiego, w wykonaniu aktorów Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie. Adaptacja i reżyseria – Tomasz Szymański. W tym samym czasie nasz zespół prezentował na gnieźnieńskiej scenie „Awanturę o Basię” w reżyserii Daniela Kustosika oraz „Prywatną klinikę” w reżyserii i z udziałem Jerzego Bończaka.

Tancerze w wieku od 4 do 17 lat ze Stowarzyszenia Tanecznego FART wystąpili na naszej scenie z okazji Dnia Matki. Zaproszone mamy słuchały przebojów w wykonaniu Super Tria i Jerzego Bechyne, który zajął się także kierownictwem muzycznym, aranżacjami i przygotowaniem wokalnym. Pary taneczne przygotowała Jolanta Bechyne. Koncert, zatytułowany „Bukiet dla Mamy”, prowadził Janusz Młyński.

Ostatni majowy weekend część naszego zespołu spędziła w podróży. „Szalone nożyczki” z udziałem Zdzisława Wardejna odbyły w dniach 28 – 30 maja tournée na trasie Kielce, Lublin, Łódź.

Kwiecień 2004

6 kwietnia odbyło się 80. przedstawienie Pinokia C. Collodiego. Spektakl , w adaptacji Andrzeja Bucka i reżyserii Daniela Kustosika, nie schodzi z naszej sceny od blisko trzech lat. W roli tytułowej postaci – Wioletta Sokal.

19 kwietnia dwa spektakle Powrotu J.Łukosza w reżyserii M. Bogajewskiej obejrzała publiczność Polkowic. W parę dni potem – młodsza część polkowickiej widowni oklaskiwała Królową śniegu. Także w kwietniu Poskromienie złośnicy odwiedziło Zgorzelec a Szalone nożyczki – Słubice.

23 kwietnia odeszła na zawsze nasza aktorka śp. Krystyna Żylińska.. Była związana z Lubuskim Teatrem od 1964 roku. Pogrzeb odbył się w Krakowie, na Cmentarzu Podgórskim.

24 kwietnia Czaszka z Connemara w reż. Małgorzaty Anny Siudy gościła na scenie Teatru Małego w Warszawie. To już czwarty spektakl Sceny Młodych Reżyserów prezentowany warszawskiej widowni.

Tego samego dnia, na naszej scenie, odbyły się dwa spotkania z Adamem Hanuszkiewiczem, organizowane wspólnie ze Szkołą Poetyki i Umiejętności Parnas. Znany reżyser, aktor i pedagog wygłosił wykład pt. Mity narodowe a rzeczywistość. Czy obrazoburca jest potrzebny? i zaprezentował publiczności fragmenty swoich przedstawień. Podpisywał także swoją najnowszą książkę, zatytułowaną Zbyt duża różnica płci.

25 kwietnia gościliśmy na naszej scenie Michała Bajora. Na prezentowany spektakl Za kulisami złożyło się 17 nowych, napisanych specjalnie dla niego, piosenek. Podczas koncertu usłyszeliśmy głosy również innych aktorów (m.in. Krystyny Jandy), motywujących M.Bajora do działania na scenie.

W dwa dni później znów oklaskiwaliśmy gości. Magdalena Wójcik, Jerzy Bończak i Jan Jankowski wystąpili w sztuce Bogusława Schaeffera Kaczo, w reżyserii Zdzisława Wardejna.

Do Unii Europejskiej weszliśmy optymistycznie, razem z Kabaretem POD LEONEM. Wieczorem 30 kwietnia nasza publiczność oglądała program Dyrektor kazał zrobić kabaret.

Marzec 2004

Podobnie jak w roku ubiegłym, Lubuski Teatr uczestniczy w tegorocznych Polkowickich Dniach Teatru. W marcu odwiedził Polkowice nasz Tymoteusz Rymcimci, spektakl O beri – beri według Matki St I. Witkiewicza, Byłam dziewczyną, Opowieści o zwyczajnym szaleństwie oraz Pożarcie królewny Bluetki.

Szalone nożyczki pojechały w marcu do Krakowa, Katowic, Wrocławia i Wolsztyna. Moralność pani Dulskiej oglądano w Żagańskim Pałacu.

20 marca odbyła się w naszym Teatrze premiera Koronacji Marka Modzelewskiego, w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej i scenografii Anity Burdzińskiej. Premiera, na której obecny był autor sztuki, rozpoczęła VI Przegląd Współczesnego Dramatu, organizowany wspólnie z Żarskim Domem Kultury. Patronat medialny sprawowała „Gazeta Lubuska”. 21 marca zielonogórska publiczność oklaskiwała Olafa Lubaszenkę i Mariusza Czajkę w spektaklu Domana Nowakowskiego Niektóre gatunki orłów. 23 marca, oprócz spektaklu Byłam dziewczyną... zrealizowanego przez LT, obejrzeliśmy Toksyny Krzysztofa Bizio (Teatr TVP) . Pokaz odbył się w ramach Filmowego Przeglądu Twórczości Teatralnej. Następne dwa wieczory wypełniły spektakle LT: Przypadkowy człowiek i Opowieści o zwyczajnym szaleństwie. 25 marca wystąpili aktorzy Sceny Dramatycznej im.C.K.Norwida z Jeleniej Góry ze spektaklem Testosteron A.Saramonowicza, w reż. M. Bogajewskiej. Później była Pętla M.Hłaski zrealizowana w naszym Teatrze, Następni w reżyserii Eweliny Góral, prezentowane przez Teatr LA M.ORT z Warszawy; przywiezione przez Scenę Polską z Cieszyna Polaroidy M.Ravenhilla oraz Pamięć wody S.Stephenson, w reżyserii Katarzyny Deszcz oraz Teatr Współczesny ze Szczecina ze sztuką K.Bizio Śmieci w reż. Piotra Łazarkiewicza, a także – zrealizowany przez LT – Powrót J.Łukosza. Przeglądowi towarzyszyła wystawa plakatów T.Kantora, jak również prezentacja filmowych zapisów jego spektakli Umarła klasa oraz Dziś są moje urodziny. Była to także okazja do wysłuchania wykładów Lecha Stangreta z krakowskiej Cricoteki, znakomicie przybliżających twórczość T.Kantora.
VI Przegląd Współczesnego Dramatu trwał do końca marca.

27 marca obchodziliśmy czterdziesty trzeci Międzynarodowy Dzień Teatru. Przed spektaklem – zgodnie z tradycją - publiczność wysłuchała tekstu orędzia, podpisanego w tym roku przez Jerzego Jarockiego. Nagrody przyznane przez Marszałka woj. Lubuskiego otrzymali: aktor Artur Berling i kierownik techniczny naszego Teatru Helena Bondyra. Podczas spotkania z Krzysztofem Bizio publiczność obejrzała, zrealizowane przez Teatr TVP, spektakle jego autorstwa, Toksyny i Porozmawiajmy o życiu i śmierci. A potem spotkaliśmy się wszyscy w Salonie Artystycznym STAŃCZYK, przy stołach zastawionych wspólnymi siłami, przy znacznej i bardzo istotnej pomocy Zielonogórskiej Spółki Akcyjnej „V & S Luksusowa”.Dziękujemy!

29 marca na naszej scenie wystąpiła gościnnie Maria Seweryn. Oglądaliśmy ja w tytułowej roli w sztuce A Strindberga Panna Julia, wyreżyserowanej przez Piotra Łazarkiewicza. 

 

Luty 2004

6 lutego na Stałej Scenie LT w Żaganiu odbył się spektakl Pętli Marka Hłaski w adaptacji Andrzeja Bucka i reżyserii Zdzisława Wardejna.

9 lutego rozpoczął się na naszej scenie III Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych. Wzięło w nim udział ponad 1000 dzieci z 17 miejskich zielonogórskich przedszkoli oraz z Przedszkola w Zaborze.

25 lutego odbyła się na scenie im. St.Hebanowskiego premiera studencka spektaklu studyjnego, według prozy Barbary Samson, w adaptacji Andrzeja Bucka, Byłam dziewczyną.... Reżyseria i scenografia – Artur Beling i Beata Beling. Następnego wieczoru widownię wypełnili uczniowie szkół średnich.

 

Styczeń 2004

Odchodzący rok 2003 żegnaliśmy, okraszonym tradycyjną lampką wina, spektaklem Szalone nożyczki, z udziałem Zdzisława Wardejna. Kilka godzin później nasi wierni widzowie powitali Nowy Rok w towarzystwie zespołu Kabaretu LT POD LEONEM, oglądając program Dyrektor kazał zrobić kabaret.

10 stycznia na naszej scenie Rewizor M.Gogola, zaprezentowany przez Teatr im. J. Osterwy z Gorzowa, z Romanem Kłosowskim w roli Horodniczego, zapoczątkował sobotnie spotkania karnawałowe. Proponowane przez Teatr karnety cieszą się dużym zainteresowaniem.

11 stycznia odbyła się następna premiera, tym razem adresowana do najmłodszych widzów – Tymoteusz Rymcimci Jana Wilkowskiego, w reżyserii i scenografii Cezarego Żołyńskiego, z muzyką Marka Zalewskiego. W roli tytułowej – Wioletta Sokal. Teatr zaprosił na premierę dzieci wraz z własnymi ulubionymi misiami i innymi pluszowymi przyjaciółmi.

Tego samego dnia Lubuski Teatr wraz z Lubuską Symfoniettą uczestniczył w kolejnym Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Koncercie Noworocznym widzowie obejrzeli fragmenty pantomimy Męskie sprawy, musicalu A to Osiecka, Kabaretu POD LEONEM. Słuchali muzyki cygańskiej, żydowskiej i walców Straussa. Byli także kolędnicy z gwiazdą i aukcja teatralnych rekwizytów, prowadzona przez mec. Pańtaka.

Tygrys Pietrek rozpoczął tegoroczne Ferie z Lubuskim Teatrem. Od 20 do 30 stycznia mali widzowie obejrzeli 8 przedpołudniowych spektakli, przygotowanych przez naszych aktorów.

Premiera Podróży Koziołka Matołka Kornela Makuszyńskiego odbyła się w Lubuskim Teatrze 8 marca 1998 r. a 29 stycznia 2004 – 100. przedstawienie tej, bardzo lubianej przez małych widzów sztuki, wyreżyserowanej przez Arkadiusza Klucznika. W roli podróżującego Koziołka – Andrzej Nowak.

Kapituła Akcji Uniwersytet Dzieciom przyznała Dyrekcji i Zespołowi Lubuskiego Teatru Indeks Serca. W uzasadnieniu nagrody napisano: za pomoc i radość niesioną dzieciom.

W styczniu nasza Moralność pani Dulskiej odwiedziła Wrocław, Opowieść wigilijna była w Polkowicach.. Mieszkająca w Żarach młodsza część widowni obejrzała Pożarcie królewny Bluetki oraz Tymoteusza Rymcimci.

Grudzień 2003

6 grudnia nasze Szalone nożyczki pojechały do Warszawy. Spektakl odbył się w Domu Sztuki na Ursynowie.

Następnego dnia Królowa śniegu odwiedziła Wrocław. Było to pięćdziesiąte przedstawienie tej sztuki.

19 grudnia odbyło się Spotkanie Opłatkowe naszego zespołu, pracowników i seniorów, poprzedzone spektaklem Kabaretu LT POD LEONEM. W Spotkaniu uczestniczył Bogusław Andrzejczak Wicemarszałek Województwa Lubuskiego, Maciej Kałuski, Mieczysław Jerulank i Anna Polus z Urzędu Marszałkowskiego. Urząd Miasta reprezentował Roman Grad. Nasze zaproszenie przyjął także ks. Zbigniew Stekiel.

Scena Inicjatyw Aktorskich przygotowała następną premierę, która odbyła się 21 grudnia: Pożarcie Królewny Bluetki Macieja Wojtyszko. Reżyseria zespołowa, scenografią zajął się Jarosław Dulęba, muzykę napisał Jerzy Bechyne a efekty dźwiękowe opracował Artur Beling.

Tego samego dnia - premiera Pętli Marka Hłasko w adaptacji Andrzeja Bucka i reżyserii Zdzisława Wardejna. Scenografia przedstawienia jest dziełem Krzysztofa Małachowskiego a opracowanie muzyczne – Jerzego Bechyne.

 

Listopad 2003

1 listopada zmarł Henryk Machalica, aktor Lubuskiego Teatru w latach 1959-1961. Dwa lata temu obchodził u nas 50-lecie pracy scenicznej. Obiecał, że w tym sezonie będzie w LT grał Króla Leara...

3 listopada, w wypełnionym po brzegi teatrze, Grzegorz Turnau śpiewał piosenki ze swego najnowszego albumu Nawet.

6 listopada nasze Szalone nożyczki uczestniczyły w XX Gorzowskich Spotkaniach Teatralnych. Tego samego dnia gościliśmy na naszej scenie Théâtre des Asphodeles z Lyonu, który zaprezentował komedię Carlo Goldoniego Arlekin. Sługa dwóch panów.

16 listopada Moralność pani Dulskiej z Anną Seniuk w roli głównej obejrzała publiczność Jawora .

 

Październik 2003

W październiku odbyły się premiery studenckie Makbeta i Czaszki z Connemara.

20 października – pierwsza w dziejach Kabaretu Lubuskiego Teatru POD LEONEM premiera. Autorem scenariusza i reżyserem programu zatytułowanego Dyrektor kazał zrobić kabaret jest Mariusz Puchalski. Premiera zainaugurowała działalność Salonu Artystycznego Stańczyk, znajdującego się w górnym foyer teatru.

W październiku Jaś i Małgosia odwiedzili Międzyrzecz i Słubice a Szalone nożyczki pojechały do Polkowic.

Od 22 do 25 października trwały w naszym Teatrze XI Powinobraniowe Spotkania – w kręgu kultury żydowskiej. Rozpoczął je Teatr NN z Lublina spektaklem Był sobie raz, w reżyserii Tomasza Pietrasiewicza. Następnego wieczoru gorąco oklaskiwaliśmy Jerzego Nowaka, w reżyserowanym przez Tadeusza Malaka przedstawieniu krakowskiego Starego Teatru, Ja jestem Żyd z „Wesela”. Potem był recital André Ochodlo My Blue a na zakończenie – znakomity koncert klezmerskiego tria Kroke z Krakowa. Dyrektor Artystyczny Spotkań – Andrzej Buck został wyróżniony „Plusem” przez Gazetę Lubuską.

 

Wrzesień 2003 

Od sezonu 2003/2004 nasz zespół aktorski powiększył się o Wojciecha Brawera, Janusza Młyńskiego, Tomasza Olejarczyka i Jacka Zienkiewicza. Opuścili nasze grono Ida Ochocka, Jolanta Szajna, Cezary Kazimierski i Cezary Wiśniewski..

Tegoroczne VI Winobraniowe Spotkania wLT rozpoczęła 6 września nasza najnowsza premiera: Makbet W.Szekspira, w reżyserii Wiesława Hejno, scenografii Michała Dracza, z muzyką Zbigniewa Piotrowskiego. Wroli Makbeta – Jacek Zienkiewicz, Lady Makbet - Tatiana Kołodziejska.

Następnego wieczoru nasi widzowie gorąco oklaskiwali Zbigniewa Zamachowskiego, Wojciecha Malajkata i Aleksandrę Justę w farsie F.Schisgala Sie kochamy, reżyserowanej przez Ewę Mirowską. Podczas Spotkań obejrzeliśmy także Cyrk Monthy Pytona, w reżyserii Arkadiusza Jakubika.A wystąpili w nim Piotr Szwedes, Piotr Zelt, Jan Jankowski iJacek Kopczyński.

Potem był, cieszący się ogromnym powodzeniem, show kabaretowy Cezarego Pazury Przystojny jestem i Kaczo Bogusława Schaeffera w reżyserii Zdzisława Wardejna. W przedstawieniu tym zagrali: Magdalena Wójcik, Jerzy Bończak i Jan Jankowski. Gorzowski Teatr im.Osterwy przyjechał do nas z Powtórką z Czerwonego Kapturka Andrzeja Stalony-Dobrzańskiego, w reżyserii Violetty Suskiej. Spektakl pokazano w dwóch wersjach – dla dzieci i dorosłych.

Publiczność VI Winobraniowych Spotkań obejrzała także przedstawienia Lubuskiego Teatru: musical A to Osiecka, Opowieści o zwyczajnym szaleństwie i Szalone nożyczki. A najmłodsi widzowie mieli codzienne bezpłatne Winobraniowe Spotkania w zlokalizowanej na dziedzińcu LT Bajkolandii, gdzie oglądali przedstawienia, uczestniczyli w warsztatach, lekcjach teatralnych i konkursach, prowadzonych przez naszych aktorów.

Tegorocznym Winobraniowym Spotkaniom towarzyszyły dwie wystawy, prezentowane w Galerii na Balkonie: Kobieta - fotografie Mirosława Kniaziuka i Plakat nie tylko teatralny Agnieszki Migdałek.

14 września – na zakończenie Spotkań – odbyła się, poprzedzona pokazem, polska prapremiera sztuki irlandzkiego dramaturga Martina McDonagha Czaszka z Connemara. Reżyseria i opracowanie muzyczne – Małgorzata Anna Siuda, scenografia – Aleksandra Marczewska. Spektakl, przygotowany w ramach Sceny Młodych Reżyserów, oglądaliśmy w Klubie Uniwersyteckim Kotłownia.

Dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Zielonej Górze, uczniowie szkół średnich i studenci mają okazję oglądać w każdy piątek spektakle, przygotowane przez naszą Scenę Młodych Reżyserów, płacąc za bilet symboliczną złotówkę.

 

Ostatnia aktualizacja 18.12.2007r. g.21:02
Wersja do druku e-mail wstecz wstecz do góry do góry
20.10.2020 r.
Najbliższe przedstawienie:


Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje oraz repertuar LT, wpisz swój adres e-mail:

dodaj usuń
OK
 
Kontakt

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, możesz je zadać naszym pracownikom:
Impresariat LT


Łączy Nas ZielMAN

Zielonogórski Ośrodek Kultury
Zielonogórski
Ośrodek Kultury


Pajacyk

Serwis internetowy Lubuskiego Teatru dostępny jest za pośrednictwem ZMSK ZielMAN - www.zielman.pl