Aktualności
X Winobraniowe Spotkania Teatralne
Monodram
Leony 2007
Zespół art.
Repertuar
O repertuarze
W przygotowaniu
Przegląd Współczesnego Dramatu
II Letni Festiwal Off Teatr
Winobraniowe Spotkania Teatralne
Powinobraniowe Spotkania Teatralne
Nowe fotele
Sponsorzy
Noce poezji
Oferta dla szkół
Leony 2006
Kronika
Archiwum
O Teatrze
Wydawnictwa
Linki
Przetargi
Projekty
Kontakt
Liczba odwiedzin:
000000
od 10.04.2007

Kronika
Sezon 2005/2006

Czerwiec

Czerwiec zaczął się pod znakiem podróży. "Księżniczka na ziarnku grochu", z okazji Dnia Dziecka, bawiła młodą widownię w Kotowicach. Nazajutrz publiczność Częstochowy oglądała "Szalone nożyczki" z udziałem Zdzisława Wardejna, a potem "Tymoteusz Rymcimci" pojechał do Kotowic.

W pierwszą czerwcową niedzielę, w Zielonogórskim Salonie Poezji, dziennikarze: Bogusława Patalas i Elżbieta Wozowczyk-Leszko z Radia Zachód, Ewa Wojnowska z TVP 3, Jakub Łysakowski z Gazety Wyborczej oraz Edward Mincer i Konrad Stanglewicz z Radia Zachód czytali swoje ulubione wiersze dla dzieci. Widownię Sceny im. Haliny Lubicz szczelnie wypełniła nasza najmłodsza publiczność, z balonikami i pączkami w rękach. Mali widzowie recytowali znane sobie utwory, tworząc spontaniczny chór.

10 i 11 czerwca odbyła się ostatnia w sezonie 2005/2006 premiera na scenie Lubuskiego Teatru: „Hedda Gabler” Henrika Ibsena, w reżyserii i scenografii Eweliny Pietrowiak, z muzyką Michała Górczyńskiego. W roli tytułowej – Marta Frąckowiak.

12 czerwca na scenie im. St.Cynarskiego odbył się prowadzony przez dziennikarza z Radia Zachód Edwarda Mincera Koncert Finałowy LEONY 2006, podczas którego ogłoszone zostały wyniki tegorocznego Plebiscytu. Za najlepszych aktorów uznano Elżbietę Donimirską i Jerzego Kaczmarowskiego, najciekawszą postacią z bajki jest Lis kreowany przez Wojciecha Brawera w „Szałaputkach”, najlepszą premierą a równocześnie najciekawszym spektaklem sezonu – „Harpagon” według „Skąpca” Moliera w reżyserii Tomasza Mana. Tytuł najpopularniejszego aktora LT zyskał Tomasz Krasiński. Statuetkę LEONA za udany debiut dramaturgiczny otrzymał autor „Spuścizny” Ireneusz Kozioł, a nagrodę Radia Zachód – Elżbieta Donimirska. Dyrektor Lubuskiego Teatru wyróżnił swoimi nagrodami Beatę Beling, Sylwię Oksiutę, Marcina Wiśniewskiego, Wiolettę Sokal, Martę Frąckowiak, Janusza Młyńskiego i Beatę Sobicką – Kupczyk. Na Koncercie wręczone zostały również odznaczenia Zasłużonego Działacza Kultury „Gloria Artis”, które otrzymali: Elżbieta Donimirska, Anna Tokarska, Jerzy Kaczmarowski i Andrzej Nowak. Ludwik Schiller odznaczony został Brązowym Krzyżem Zasługi. Wśród uczestniczącej w Plebiscycie publiczności rozlosowano nagrody.

Przed Koncertem odbył się pokaz, przygotowanego w ramach warsztatów teatralnych LT, spektaklu „Cogito ergo sum”. Warsztaty prowadziły nasze aktorki Elżbieta Donimirska i Kinga Kaszewska-Brawer.

Na odbywającym się w Lublinie Festiwalu Teatrów Europy Wschodniej „Sąsiedzi” zaprezentowaliśmy 22 czerwca „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” Petra Zelenki w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej.

 

Maj

7 maja odbyło się drugie spotkanie w Zielonogórskim Salonie Poezji. Tatiana Kołodziejska i Wojciech Czarnota czytali wiersze ks. Jana Twardowskiego. Stroną muzyczną zajęły się Joanna Lewandowska (skrzypce, altówka) i Natalia Szcześniak (flet, pianino).

Niezależny projekt muzyczny, łączący wielu muzyków i wiele idei, czyli Kanał Audytywny, wystąpił na naszej scenie 12 maja, promując swój nowy album pt. Neurofotoreceptoreplotyka.

14 maja w Zielonogórskim Salonie Poezji Tatiana Kołodziejska i Tomasz Karasiński czytali "Kwiaty polskie" Juliana Tuwima. Pianista Przemysław Dembski grał Szopena, Rachmaninowa, Scriabina, Brahmsa.

16 maja odbyła się zielonogórska premiera sztuki Tomasza Mana "3 x 2", w reżyserii Piotra Łazarkiewicza, scenografii Katarzyny Sobańskiej, z muzyką Antoniego Łazarkiewicza. Światło - Wojciech Todorow. Spektakl został zrealizowany w ramach Sceny Młodych Reżyserów i Nowej Dramaturgii, w koprodukcji z warszawską Sceną Współczesną Stara Prochoffnia.

Teatr im. L.Solskiego wystąpił 19 maja na naszej scenie, prezentując najmłodszym widzom bajkę "O królewiczu co nie umiał nic", a nieco starszym - "Bar romantyczność".

20 maja następna premiera przygotowana we współpracy z Polską Sceną Komediową. Sztuka Marka Rębacza "Wieruszka (Dwie morgi utrapienia cd.)" w reżyserii i scenografii autora, z muzyką Piotra Bańki. W roli tytułowej aktorka Lubuskiego Teatru Iwona Kucharzak- Dziuda.

23 maja z recitalem "Miasto mania na żywo" wystąpiła na naszej scenie Maria Peszek.

W niedzielne przedpołudnie 28 maja, w Zielonogórskim Salonie Poezji, słuchaliśmy wierszy Haliny Poświatowskiej, w interpretacji Tatiany Kołodziejskiej i Beaty Beling. Oprawą muzyczną zajęli się Joanna Lewandowska (skrzypce) i Jarosław Lewandowski (gitara).

W maju "Harpagon" odwiedził scenę Międzychodu i Żar. "Szałaputki" i "Prywatna klinika" pojechały do Tarnowa, a "Moralność pani Dulskiej" oglądała publiczność Kłodzka.

 

Kwiecień

2 kwietnia na scenie im. Haliny Lubisz, po raz pierwszy Zielonogórski Salon Poezji LT. Wiersze Karola Wojtyły czytali aktorzy naszego teatru Tatiana Kołodziejska i Tomasz Karasiński. Dopełnieniem nastroju była muzyka. Utwory, m.in. J. S. Bacha i A. Vivaldiego, wykonali Paweł Kraszewski (akordeon) i Jarosław Lewandowski (gitara).

W dniach 3-6 kwietnia odbywał się Filmowy Przegląd Twórczości Teatralnej. W tym roku oglądaliśmy zrealizowane przez Teatr TVP sztuki w reżyserii Piotra Łazarkiewicza: „Fotoplastikon” K. Bizio, „Ogień w głowie” i „Pasożyty” M. von Mayenburga oraz „Martwą Królewnę” N. Kolady.

5 i 6 kwietnia gościliśmy na naszej scenie teatr z Grudziądza, który zaprezentował naszej najmłodszej widowni „Kota w butach”.

11 kwietnia, na zakończenie tegorocznego Przeglądu Współczesnego Dramatu „Blokowisko czy testament ks. Tischnera?”, dziennikarskie jury uznało za najciekawsze wydarzenia artystyczne spektakle „Made in Poland” P. Wojcieszka i „Spuściznę” I. Kozioła. Nagrodzone Fotelami Leona przedstawienia były przedmiotem dyskusji panelowej z udziałem recenzenta Gazety Wyborczej Romana Pawłowskiego.

22 kwietnia na scenie LT wystąpił Janusz Radek z recitalem „Dom za miastem”.

Zrealizowany w naszym teatrze „Egzekutor” Marka Rębacza odwiedził w tym miesiącu Szprotawę, Krosno Odrz. i Warszawę. Spektakl „Pożarcie królewny Bluetki” Macieja Wojtyszko przez trzy dni bawił najmłodszą widownię w Legnicy.

 

Marzec

Organizowany przez zielonogórskie Miejskie Przedszkole nr 17 V Przegląd Dziecięcych Teatrzyków trwał do 3 marca. Na scenie LT wystąpiło około 500 dzieci. Nasi aktorzy zaprezentowali najmłodszej widowni „Królewnę Śnieżkę”, „Szałaputki” i „Pożarcie królewny Bluetki”.

W pierwszych dniach marca „Ożenek”, z udziałem Anny Seniuk, odwiedził sceny Wolsztyna i Świebodzina. „Egzekutor” pojechał do Świętoszowa a „Szałaputki” do Nowej Soli.

11 marca wystąpił na naszej scenie, obchodzący w tym roku 30-lecie pracy artystycznej, Michał Bajor. Podczas recitalu zaśpiewał 30 swoich największych przebojów.

18 marca gościliśmy kabaret „O`PYRA ZA 3 GROSZE”, czyli Zenon Laskowik i Władysław Sikora oraz dwa przedstawienia przy pełnej po brzegi widowni.

Od 13 do 15 marca nasze „Szalone nożyczki” można było oglądać w Dzierżoniowie i Szczawnie Zdroju. Prawie w tym samym czasie „Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków” widziano we Wrocławiu i Głogowie.

24 marca prapremiera „Spuścizny” Ireneusza Kozioła, w reżyserii Piotra Łazarkiewicza, ze scenografią Katarzyny Sobańskiej i muzyką Antoniego Łazarkiewicza rozpoczęła VIII Przegląd Współczesnego Dramatu. Uroczystego otwarcia dokonali: marszałek województwa lubuskiego Andrzej Bocheński, mec. Kazimierz Pańtak oraz dyrektor naczelny i artystyczny LT Andrzej Buck. Zgodnie z tradycją, odczytane zostało orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru 2006. Następnego wieczoru publiczność obejrzała, przygotowany przez Laboratorium TAT w Warszawie, spektakl Joanny Owsianko „Tiramisu” w reżyserii Aldony Figury. Niedzielny wieczór wypełniła „Filozofia po góralsku” ks. J.Tischnera, reżyserowana i wykonana przez Irenę Jun i Wiesława Komasę oraz „Mein Kampf” – farsa G. Taboriego, przywieziona przez Staatstheater w Cottbus, grana w języku niemieckim. 27 marca Scena Polska teatru z Czeskiego Cieszyna zaprezentowała „Inne rozkosze” Jerzego Pilcha, w reżyserii Katarzyny Deszcz. Po spektaklu zebrani uczcili chwilą ciszy pamięć zmarłego Stanisława Lema. 28 marca odbyła się premiera studencka „Spuścizny” Ireneusza Kozioła. Dwa dni później Teatr Drewniana Kurtyna z Żar wystąpił na naszej scenie z „Tangiem” S. Mrożka, a potem: Teatr im. J. Osterwy z Gorzowa z „Autoreverse” Krzysztofa Bizio w reżyserii Justyny Celedy, Teatr im. L. Solskiego z Tarnowa ze spektaklem Henryka Cyganika „Krynicki Ostaniec. Rzecz o Nikiforze” i Teatr im. H. Modrzejewskiej z Legnicy ze sztuką Przemysława Wojcieszka „Made in Poland” – prezentowany w budynku po zlikwidowanej winiarni.

Wśród imprez towarzyszących tegorocznemu Przeglądowi wymienić należy otwartą próbę czytaną „Wandy” Czesława Markiewicza, w reżyserii Piotra Łazarkiewicza. Był to debiut dramaturgiczny dziennikarza Radia Zachód, poety i krytyka literackiego.

W ostatnich dniach marca „Moralność pani Dulskiej”, z Anną Seniuk w roli głównej, odwiedziła Szczawno i Świdnicę a „Harpagon” uczestniczył w VIII Polkowickich Dniach Teatru. Ostatni marcowy wieczór w Lubuskim Teatrze wypełniły starsze i nowsze piosenki zespołu Stare Dobre Małżeństwo.

 

Luty

14 lutego na naszej Scenie Kabaretowej odbyła się premiera spektaklu muzycznego „Francuska miłość”. Marta Artymiak, Wojciech Czarnota i Jacek Zienkiewicz śpiewają najpiękniejsze – znane i nieznane piosenki francuskie. Przy fortepianie Natasza Smirnowa/Julian Tatarynowicz. Autorem scenografii jest Łukasz Mikucki.

17 lutego gościliśmy Katarzynę Groniec. W recitalu, stale współpracującej z warszawskim Teatrem Buffo artystki, znalazły się piosenki z jej nowej płyty.

Bartłomiej Chowaniec, grający gościnnie w zrealizowanym na naszej scenie spektaklu „Cześć faszysto”, zaprezentował 21 lutego na Scenie Studyjnej im. Haliny Lubicz monodram J.Griszkowca „Jak zjadłem psa”. Spektakl poprzedziło otwarcie w Galerii Na Balkonie wystawy upamiętniającej 100 rocznicę urodzin i 15 rocznicę śmierci Haliny Lubicz. Sala, otwarta po gruntownym remoncie, służyć będzie przede wszystkim jako scena lalkowa.

Następna, siódma w bieżącym sezonie premiera w naszym Teatrze, odbyła się 28 lutego. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” według baśni Braci Grimm, w adaptacji i inscenizacji Beaty Beling oraz choreografii Joanny Fiedorowicz, z muzyką Artura Belinga, otworzyła V Przegląd Teatrzyków Dziecięcych.

 

Styczeń

W ostatnim dniu roku 2005 odbyła się na scenie naszego Teatru piąta w bieżącym sezonie

premiera: „Harpagon” według „Skąpca” Moliera, w adaptacji i reżyserii Tomasza Mana i scenografii Moniki Kurosad. Aranżacje i muzyka są dziełem Pawła Sołtysiaka. W roli tytułowej – Jerzy Kaczmarowski.

Lubuski Teatr, Radio ZACHÓD i Gazeta Lubuska ogłosiły konkurs na współczesną sztukę teatralną, dotyczącą najnowszych (od roku 1945) dziejów Zielonej Góry. Teatr oczekuje opatrzonych godłem prac do 15 maja 2006. Rozstrzygnięcie konkursu 30 czerwca br. Nagrodzona praca zostanie wystawiona przez Lubuski Teatr jako spektakl Sceny Młodych Reżyserów i Nowej Dramaturgii.

8 stycznia odbyło się specjalne przedstawienie „Harpagona” – złotówkę z każdego zakupionego biletu Teatr przekazał Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

11 stycznia, podczas III Festiwalu Widowisk dla dzieci „ Na Ziarnku Grochu – Świat Pana Andersena”, krakowska publiczność obejrzała zielonogórski spektakl „Cynowego żołnierzyka” w reżyserii Jacka Pietruskiego. Ponieważ Festiwal odbywał się w całym kraju, w tym samym dniu, na naszej scenie gościliśmy „Calineczkę” H. Ch. Andersena w wykonaniu Teatru im. C. K. Norwida z Jeleniej Góry.

Nasi bardzo młodzi widzowie, spędzający Ferie 2006 z Lubuskim Teatrem, obejrzeli „Pożarcie królewny Bluetki”, „Tymoteusza Rymcimci”, „Cynowego żołnierzyka” i „Szałaputki. Nieco starsi nabyli karnety karnawałowe i zobaczyli: „Ożenek” z udziałem Anny Seniuk, „Harpagona”, „Szalone nożyczki” z udziałem Zdzisława Wardejna, „Łgarza”, „Prywatną klinikę” z udziałem Jerzego Bończaka, „Egzekutora” i „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”.

Grudzień

Zorganizowaną wspólnie z ZOK tegoroczną Noc Poetów rozpoczął 1 grudnia Salon Poezji Młodych a w nim Turniej Jednego Wiersza, prezentacja najnowszych tomików i koncert „Zielona Góra w Krakowie”. Następny wieczór wypełnił Wojciech Śmigielski lekturą swego, jeszcze nie wydanego, tomiku „Tchnienie”. 3 grudnia Teatr Atelier z Sopotu zaprezentował spektakl „Oj dana, dana, nie ma szatana” złożony z piosenek STS-u. Potem był Koncert Galowy z udziałem Marty Artymiak, Anny Zdanowicz, Jacka Zienkiewicza i Małgorzaty Tokarskiej. Było wspomnienie o zmarłym poecie Benedykcie Banaszak i prezentacja wierszy najmłodszych lubuskich poetów, dokonana przez red. Czesława Markiewicza, wspaniały recital Doroty Osińskiej „Wpadłam na chwilę”. 5 grudnia na zakończenie IX Nocy Poetów – Juliana Tuwima „Kwiaty polskie” w znakomitym wykonaniu Zbigniewa Zapasiewicza, Olgi Sawickiej i Włodzimierza Nahornego.

7 grudnia odbyła się premiera sztuki „Cześć faszysto”, poprzedzona pokazami w pomieszczeniach Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz BWA, przygotowana przy współudziale teatru w Cottbus. Jej autorem jest Monoblock – grupa młodych niemieckich dramaturgów ; reżyserem – niemiecki aktor, sympatyk Polski i Polaków – Michael Becker.

11 grudnia, podczas odbywających się „Spotkań z Andersenem” (200. rocznica urodzin), Lubuski Teatr zaprosił najmłodszych. widzów do udziału w konkursie na przebranie za postać z Andersenowej baśni. Laureatką konkursu została księżniczka na ziarnku grochu. Nagrodę – górski rower - odebrała z rąk fundatora , starosty zielonogórskiego Krzysztofa Romankiewicza. Sześcioro wyróżnionych baśniowych przebierańców otrzymało nagrody książkowe.

Czwarta w bieżącym sezonie premiera w naszym Teatrze odbyła się 17 grudnia. Był to „Egzekutor” Marka Rębacza w reżyserii autora, z muzyką Piotra Bańki. Projekt i wykonanie scenografii – pracownie LT. Na scenie, po kilkuletniej nieobecności, gościnnie Sławomir Krzywiźniak.

20 grudnia na Spotkaniu Opłatkowym w Teatrze gościliśmy ks. biskupa Adama Dyczkowskiego, Andrzeja Bocheńskiego marszałka Województwa Lubuskiego, Kazimierza Pańtaka wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Lubuskiego, Mieczysława Jerulanka dyrektora Departamentu Spraw Społecznych, Aleksandra Sipowicza dyrektora Departamentu Prawno-Organizacyjnego oraz ks. prałata Zbigniewa Stekiela.

ęęłęóW ostatnich dniach grudnia Lubuski Teatr, Radio Zachód i Gazeta Lubuska ogłosiły konkurs na współczesną sztukę teatralną, dotyczącą najnowszych (od 1945 roku) dziejów Zielonej Góry. Teatr oczekuje na opatrzone godłem prace do 15 maja 2006 roku. Nagrodzona sztuka zostanie zrealizowana na naszej scenie.

31 grudnia odbyła się, piąta w bieżącym sezonie, premiera w Lubuskim Teatrze: „Harpagon” według „Skąpca” Moliera , w adaptacji i reżyserii Tomasza Mana. Scenografia i kostiumy – Monika Kurosad, aranżacje i muzyka – Paweł Sołtysiak. W roli tytułowej – Jerzy Kaczmarowski.

 

Listopad

6 listopada odbyła się premiera sztuki Janusza Ryla-Krystianowskiego „Szałaputki” w opracowaniu scenicznym Marii Weigelt, z muzyką Krzysztofa Arciszewskiego. Przygotowaniem choreograficznym zajął się Władysław Janicki a wokalno-instrumentalnym Jerzy Bechyne. Bajka adresowana jest do najmłodszej widowni.

9 listopada nasz „Ożenek” oglądali widzowie w Bielsku-Białej. Następnego wieczoru ten sam spektakl został pokazany w czeskim Cieszynie, podczas Festiwalu Śląska i Moraw, a 14 listopada reprezentował LT na Spotkaniach Teatralnych w Gorzowie Wlkp.

„Moralność pani Dulskiej” z Anną Seniuk w roli głównej obejrzała publiczność Dzierżoniowa w dniach 15 i 16 listopada.

W tym samym czasie, w siedzibie LT, rozpoczęły się 4. Urodziny Sceny Młodych Reżyserów i Nowej Dramaturgii, w których uczestniczyły przedstawienia: „Obłąkany, czyli upadek III Rzeszy” H.Bergera, „Powrót” J.Łukosza „Prowincjonalny playboy” J.M.Synge`a, „Czaszka z Connemara” M.McDonagha, „Koronacja” M.Modzelewskiego, „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” P.Zelenki oraz gorzowska realizacja „Znieczulonych” W.Holewińskiego. Odbyły się również otwarte próby czytane z udziałem autorów sztuk: „Dobrze” Tomasza Mana, „Pierwszy raz” Michała Walczaka oraz „Ciućma” Ireneusza Kozioła.

23 i 24 listopada nasz „Pinokio” bawił w Grudziądzu.

„Kołowrotek”, przygotowany przez działający przy LT zespół INCOGNITO, zdobył jedno z wyróżnień podczas tegorocznego Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich. Zespół, który pełni funkcję warsztatów teatralnych, prowadzą nasze aktorki Elżbieta Donimirska i Kinga Kaszewska-Brawer.

 

Październik

1 października „Szalone nożyczki” pojechały do Jaworzna, 6 października nasz „Łgarz” wystąpił na IX Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie.

Dwa dni później na naszej scenie odbył się spektakl charytatywny sztuki Lee Halla „Mała Steinberg”, zagrany przez Krystynę Jandę. W teatralnej Galerii na Balkonie odbył się wernisaż fotografii Bartosza Pietrzaka. Wziął w nim udział autor, laureat międzynarodowych konkursów w Indiach, Polsce, Argentynie i Brazylii, mieszkający od kilku lat w Stanach Zjednoczonych.

8 października spektakl „Obłąkany, czyli upadek III Rzeszy” został zaprezentowany na naszej stałej scenie w Żarach. W następnym tygodniu „Chamlet” pojechał do Skwierzyny i Babimostu a „Cynowy żołnierzyk”- do Głogowa.

18 i 19 października gościliśmy na naszej scenie baśń Waldemara Wolańskiego „Piękna i Bestia”, zrealizowaną przez Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu.

Tydzień później „Pętlę” M.Hłaski, w adaptacji A.Bucka i reżyserii Zdzisława Wardejna, obejrzała publiczność Wolsztyna. W Nowej Soli najmłodsi widzowie zobaczyli spektakl „Detektyw, pies Bobi i lustro”.

31 października, w Studio Programu I Polskiego Radia w Warszawie, dyrektor LT Andrzej Buck wręczył statuetkę LEONA 2005 Waldemarowi Śmigasiewiczowi – reżyserowi spektaklu „Sarmaty poczciwego portret własny”. Przedstawienie to zostało wyróżnione przez dziennikarskie jury podczas 8. Winobraniowych Spotkań Teatralnych.

 

Wrzesień

W sezonie 2005/2006 nasz zespół aktorski powiększył się o panie Martę Frąckowiak i Sylwię Oksiuta.

3 września rozpoczęły się w Lubuskim Teatrze 8 Winobraniowe Spotkania Teatralne. Pełną po brzegi widownię powitali nasi Dyrektorzy Andrzej Buck i Andrzej Nowak. Tradycyjną wstęgę zastąpiła deska (oczywiście – sceniczna}, której przecięcia (przy pomocy piły) dokonał Widz – Ochotnik. Pierwszy wieczór wypełniła komedia Marka Rębacza „Płeć przeciwna”, zagrana przez Zofię Merle i Marka Perepeczko z Teatru Niepoprawnego w Motyczu. Następny dzień należał do „Harcerek” Jean-Marie Chevret z Anną Chodakowską, Adrianną Biedrzyńską , Ewą Ziętek i in. w reżyserii Romualda Szejda. A potem aktorzy z Krakowa zaprezentowali „Sarmaty poczciwego portret własny”, przygotowany na 500-lecie urodzin Mikołaja Reja, na podstawie jego ksiąg wszystkich „Żywota człowieka poczciwego”. Spektakl, w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza, nagrodzony przez jury dziennikarzy, był jednocześnie inauguracją Roku Edukacji Teatralnej, pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty Macieja Szykuły. Z krakowskiego Teatru Bagatela Magdalena Waloch i Przemysław Branny przywieźli, bogato zdobiony piosenkami, wyreżyserowany przez Waldemara Śmigasiewicza, spektakl „Wystarczy noc”. Teatr Polski z Bielska-Białej wystawił komedię Kena Ludwiga „Pół żartem, pół sercem”. Następnego wieczoru słuchaliśmy niezapomnianych, lirycznych i zabawnych „Piosenek Starszych Panów”, w znakomitym wykonaniu Magdy Umer, Piotra Machalicy i Macieja Stuhra. Z gorzowskiego Teatru przyjechała świetna farsa „Czego nie widać” w reżyserii Jana Tomaszewicza. Na zakończenie - „Belfer” J.P.Dopagne – monodram zagrany przez Wojciecha Pszoniaka. Nasi aktorzy zaprezentowali podczas tegorocznych Spotkań „Koronację”, „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” i „Łgarza” – benefisowy spektakl Tomasza Karasińskiego , odznaczonego przez wojewodę lubuskiego Janusza Gamzę, Złotym Krzyżem Zasługi w 35 roku pracy scenicznej. Najmłodsi widzowie oglądali GRONOLAND a w nim „Tymoteusza Rymcimci”, sztukę „Detektyw, pies Bobi i lustro” oraz „Pożarcie królewny Bluetki”. Po wieczornych spektaklach, w Salonie Artystycznym STAŃCZYK odbywały się spotkania aktorów z publicznością.

11 września zmarła w Gorzowie Wlkp. Ludwina Nowicka (1929-2005) aktorka naszego Teatru w latach 1954-59 i 1968-80. Pamiętamy Ją z „Profesji pani Warren”, „Gwiazdy”, „Obrony Ksantypy”,”Świętoszka”, „Wujaszka Wani” i wielu, wielu innych spektakli.Wspominamy nie tylko Artystkę, także życzliwego, serdecznego, dobrego Człowieka.

Dalszy ciąg benefisu Tomasza Karasińskiego miał miejsce 25 września. Mieczysław Jerulank Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego wręczył mu Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Otrzymał także nagrody przyznane przez Przewodniczącego Rady Miasta i Stowarzyszenie Przyjaciół LT. Po spektaklu „Prywatnej kliniki”, w Salonie Artystycznym STAŃCZYK byli zaproszeni goście, piosenki w wykonaniu koleżanek i kolegów i olbrzymi tort, i – wystawa fotografii zatytułowana „Aktor – Tomasz Karasiński”.

25 września sztukę C.Collodiego „Pinokio” obejrzała publiczność Wrocławia. Nazajutrz pokazaliśmy w Lubinie „Prywatną klinikę”.

30 września w Lubuskim Teatrze odbyła się pierwsza w bieżącym sezonie premiera – a właściwie – światowa prapremiera sztuki austriackiego dramatopisarza Herberta Bergera „Obłąkany, czyli upadek III Rzeszy”. Reżyserem tej sztuki, zrealizowanej w ramach Sceny Młodych Reżyserów i Nowej Dramaturgii, jest Małgorzata Siuda.

Dyrektor Naczelny i Artystyczny naszego Teatru dr Andrzej Buck został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

 

Ostatnia aktualizacja 18.12.2007r. g.21:02
Wersja do druku e-mail wstecz wstecz do góry do góry
20.10.2020 r.
Najbliższe przedstawienie:


Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje oraz repertuar LT, wpisz swój adres e-mail:

dodaj usuń
OK
 
Kontakt

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, możesz je zadać naszym pracownikom:
Impresariat LT


Łączy Nas ZielMAN

Zielonogórski Ośrodek Kultury
Zielonogórski
Ośrodek Kultury


Pajacyk

Serwis internetowy Lubuskiego Teatru dostępny jest za pośrednictwem ZMSK ZielMAN - www.zielman.pl