Aktualności
X Winobraniowe Spotkania Teatralne
Monodram
Leony 2007
Zespół art.
Repertuar
O repertuarze
W przygotowaniu
Przegląd Współczesnego Dramatu
II Letni Festiwal Off Teatr
Winobraniowe Spotkania Teatralne
Powinobraniowe Spotkania Teatralne
Nowe fotele
Sponsorzy
Noce poezji
Oferta dla szkół
Leony 2006
Kronika
Archiwum
O Teatrze
Wydawnictwa
Linki
Przetargi
Projekty
Kontakt
Liczba odwiedzin:
000000
od 10.04.2007

Kronika
Sezon 2006/2007

Listopad 2007

Dzieci z Kargowej zobaczyły dwie bajki w wykonaniu aktorów LT - 6 listopada „Pożarcie królewny Bluetki” z Martą Artymiak, Elżbietą Donimirską, Marcinem Wiśniewskim, a dzień później - „O stolarzu, który szukał szczęścia” według Ewy Szelburg-Zarembiny z Jerzym Kaczmarowskim w roli głównej.

9 listopada 2007 r. zmarł w Krakowie prof. Jerzy Zegalski, reżyser, pedagog, tłumacz. Dziekan Wydziału Reżyserii Dramatu i prorektor krakowskiej PWST, nauczyciel akademicki PWST w Warszawie i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dyrektor teatrów Białymstoku, Poznaniu, Łodzi i Katowicach. Od czerwca 1958 do września 1960 roku był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze. Wyreżyserował wtedy m.in. „Taką miłość” Kohouta, „Emilię Galotti” Lessinga, „Burzę” Szekspira, „Jana Gabriela Borkmana” Ibsena, „Paryżankę” Becque’a, „Elektrę” Sofoklesa, „Niemców” Kruczkowskiego, „Szkołę żon” Moliera.

Autorski spektakl Leszka Mądzika z muzyką Andrzeja Zaryckiego pt. „Strumień” wystawiony został 13 listopada w Łodzi na XI Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej. Przedstawienie dotyczy „tajemnicy czasu wpisanej w ludzkie ciało. O tym, jak na nie patrzymy i jak je odczuwamy w różnych porach wieku...”. Leszek Mądzik znany jest z tego, że nie lubi mówić o swoich spektaklach: „Słowo jest zbyt ubogie, by oddać najgłębsze emocje. Dlatego wyrażam je przez obraz, światło dźwięk, fakturę, muzykę”.

14 listopada dyrektor LT Robert Czechowski gościł w Staatstheater w Cottbus na zaproszenie dyrektora Martina Schülera. Rozmawiano o współpracy i wymianie spektakli. W przyszłym roku „Strumień” Leszka Mądzika zobaczą widzowie Brandenburgii.

Spektakl z piosenkami Marka Grechuty „A wszystko to Ty...” w reż. Jerzego Satanowskiego znalazł się w programie XXIV Gorzowskich Spotkań Teatralnych (17 listopada). Utwory śpiewali aktorzy: Marta Artymiak, Marta Frąckowiak, Kinga Kaszewska-Brawer, Anna Zdanowicz, Karolina Honchera (gościnnie), Wojciech Brawer, Wojciech Czarnota, Jacek Krautforst, Janusz Młyński, Marcin Wiśniewski i Jacek Zienkiewicz (gościnnie). Grał zespół muzyczny w składzie Waldemar Goliński, Dariusz Jaros, Edward Piniuta, Paweł Słoniowski, Tomasz Szczepaniak pod kier. Krzysztofa Mrozińskiego.

16 i 17 listopada dyrektor Rober Czechowski i kierownik literacki Wojciech Śmigielski gościli na 3. Festivalu Astorka w Bratysławie. Podczas rozmów z reżyserem Jozsefem Czajlikiem powstała koncepcja konferencji nt. obrazu współczesnego teatru z udziałem twórców czeskich, niemieckich, skandynawskich, polskich i węgierskich, która odbędzie się wiosną przyszłego roku.

20 listopada dyrektor R. Czechowski i kierownik lit. W. Śmigielski spotkali się w Radiu Zachód z red. Konradem Stanglewiczem. Emitowany na żywo wywiad poruszał się wokół trzech problemów - koncepcji Lubuskiego Teatru, współpracy z teatrami w Cottbus, Ostrawie i Bratysławie, planów repertuarowych i bieżącej realizacji „Wizyty starszej pani”.

Przedstawienie „Should I stay or should I go” czeskiej sceny Divaldo Petra Bezruče w Ostrawie zobaczyli dyrektor R. Czechowski i kierownik literacki W. Śmigielski. Wizyta 23 listopada jest zapowiedzią częstych wzajemnych kontaktów zespołów obydwu teatrów w przyszłym roku.

27 listopada rozpoczęły się próby czytane do „Wizyty starszej pani” Friedricha Dürrenmatta w reż. Roberta Czechowskiego. Scenografię przygotowuje czeski twórca Jan Polívka.

30 listopada –tradycyjnie, jak co roku – odbył się w LT spektakl Andrzejkowy. Widzowie zobaczyli „Harpagona” według „Skąpca” Moliera w reż. Tomasza Mana z Jerzym Kaczmarowskim w roli tytułowej.

 

Październik 2007

1 października spektakl „Zabijanie Gomułki” wg powieści Jerzego Pilcha „Tysiąc spokojnych miast” w reżyserii Jacka Głomba został dwukrotnie wystawiony na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. Z Festiwalu Lubuski Teatr wrócił z dwiema nagrodami – za scenografię Małgorzaty Bulandy i kreację Pana Trąby w wykonaniu Zbigniewa Walerysia.

2 października w siedzibie LT odbył się koncert pt. „Skaldowie na dwa fortepiany”, przegląd najpiękniejszych piosenek. Grali – Andrzej Zieliński (piano, vocal) i Stanisław Deja, uznany za jednego z najlepszych polskich pianistów, mieszkaniec Żar.

11 października „Zabijanie Gomułki” zobaczyli mieszkańcy Żar.

Jerzy Bechyne, znany muzyk, pianista i aranżer, obchodził okrągłą rocznicę swej pracy. Koncert zatytułowany „30 lat w światłach rampy” odbył się 13 października w LT na scenie im. Cynarskiego.

15 października spektakl „Zabijanie Gomułki” zostało wystawione w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie.

Dwa dni później, 17 października „Zabijanie Gomułki” zobaczyli widzowie Tarnowa podczas XI Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii TALiA 2007. Jury Festiwalu przyznało spektaklowi jedną z trzech głównych równorzędnych nagród dla przedstawień reprezentujących różne gatunki komizmu (obok spektaklu „Był sobie Polak, Polak. Polak i diabeł” Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki Teatru im. Szaniawskiego w Wałbrzychu i „Pan Jasiek” Martina McDonagha w reżyserii Bogdana Hussakowskiego Teatru Nowego w Krakowie).

18 października dyrektor Andrzej Buck przekazał obowiązki kierowania Teatrem nowemu dyrektorowi Robertowi Czechowskiemu.

19 października dyrektor Robert Czechowski spotkał się z zespołem artystycznym, pracownikami działów technicznych i administracyjnych. Prezentacji dyrektora dokonali – Tomasz Czajkowski Jan Szachowicz z Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze.

Ambicją R. Czechowskiego jest teatr atrakcyjny. Próby do najbliższej premiery, w której wystąpi cały zespół, rozpoczną się w listopadzie. Wystąpi w niej cały zespół artystyczny.

Leszek Możdżer, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, zagrał w LT koncert 21 października.

Stare Dobre Małżeństwo wystąpiło z koncertem 24 października

25 października licznie zebrana brać studencka spotkała się z dyrektorem teatru, który zaproponował młodzieży współpracę. – Szukam osób piszących wiersze, które pokornie chowają je w szufladzie. Szukam DJ’ów, studentów, którzy chcieliby pomóc w impresario – zachęcał do aktywności R. Czechowski.

Miesięcznik „Teatr” podsumował sezon 2006/2007. Polscy krytycy wybrali m.in. najlepsze przedstawienie, najlepszą nową polską sztukę (ogłoszoną drukiem lub wystawioną), najlepszą nową sztukę obcojęzyczną, najlepszą adaptację teatralną, najlepszą reżyserię, najlepszą scenografię, najlepszą rolę kobiecą, najlepszą rolę męską itd. Kilkakrotnie wyróżnione zostało „Zabijanie Gomułki”. Łukasz Drewniak z „Przekroju”, Wojciech Majcherek z TVP Kultura i „Teatru” oraz Jacek Sieradzki, red. nacz. „Dialogu” uznali spektakl za najlepszy w kategorii adaptacji teatralnej (autorem jest Robert Urbański); W. Majcherek i J. Sieradzki docenili scenografię Małgorzaty Bulandy. W kategorii „najlepsza rola męska” Ł. Drewniak wyróżnił Zbigniewa Walerysia i jego rewelacyjnego Pana Trąbę.

 

Wrzesień 2007

8-24 września trwały w Lubuskim Teatrze X Winobraniowe Spotkania Teatralne Komedia – Farsa – Gwiazdy. Rozpoczęła je wystawa fotografii Leszka Mądzika „Ziemia i twarz Afryki”, owoc podróży do Gwinei Bissau oraz przywieziony przez Teatr Bagatela w Krakowie „Mayday 2” Cooney`a i „Rozkład jazdy” z Teatru na Woli w Warszawie z Beatą Fudalej i Arturem Barcisiem. Na Scenie na Strychu „Zabijanie Gomułki”, a nazajutrz „Kobieta i mężczyzna” w Kabarecie Hrabi, potem dwa wieczory ze spektaklami przygotowanymi przez LT: „Prywatna klinika” i piosenki Marka Grechuty „A wszystko to Ty...”

13 września „Bez seksu proszę”. Teatr im. Osterwy z Gorzowa z Romanem Kłosowskim, a następnego dnia Patty Diphusa w monodramie Pedro Almodovara, kreowana przez Ewę Kasprzyk. Potem „Klimakterium i już...” z Igą między innymi Cembrzyńską i Krystyną Sienkiewicz i „Poczekalnia”, w której zobaczyliśmy Andrzeja Kopiczyńskiego i Marka Siudyma.

Ostatni weekend X Spotkań spędziliśmy w towarzystwie Anny Seniuk, którą podziwialiśmy w „Ożenku” Gogola oraz 104. już przedstawieniu „Moralności pani Dulskiej”.

A ostatni spektakl X Winobraniowych Spotkań Teatralnych – 24 września - najnowszy produkt gorzowskiego Teatru im. Osterwy:„Stolik na pięć osób” R. Harta w reżyserii Zbigniewa Zapasiewicza, z udziałem gwiazd warszawskich scen (Joanna Żółkowska Beata Kawka, Olga Sawicka) oraz aktorki gorzowskiego Teatru Beaty Chorążykiewicz).

Dwa dni później zespół grający „Zabijanie Gomułki” wyruszył w podróż do Warszawy, gdzie wystąpił na zaproszenie Teatru Narodowego i Teatru na Woli oraz do Bydgoszczy na tegoroczny Festiwal Prapremier.

 

Sierpień 2007

3 sierpnia – kolejne spotkanie z monodramem. Na Scenie w Stolarni Paweł Pabisiak z krakowskiego Teatru KTO i „Jednocześnie” Jewgienija Griszkowca.

Następnego wieczoru dalszy ciąg FestiwaluOff Teatr - Grzegorz Falkowski i Paweł Niczewski – aktorzy Teatru Krypta w Szczecinie zagrali „Mojo Mickybo” Owena Maccafferty

10 sierpnia znany wielu naszym widzom z „Zabijania Gomułki” Zbigniew Waleryś w monodramie „Ja jestem Żyd z Wesela” Romana Brandstaettera. Opiekę reżyserską nad spektaklem sprawował Jacek Głomb.

Nazajutrz kolejne przedstawienie Festiwalu Off Teatr - „Mord w domu Ipatiewa” Macieja Masztalskiego w wykonaniu Teatru Ad Spectatores. we Wrocławiu.

W następną sobotę, 18 sierpnia w ramach Off Teatru, zrealizowany w Sopocie przez Teatr Stajnia Pegaza, „Wieczorek anarchistyczny” według „Wilka stepowego” Hermanna Hessego. Scenariusz i reżyseria – Ewa Ignaczak.

24 sierpnia na naszej pełnej po brzegi Dużej Scenie, Joanna Rawik z monodramem „Edith Piaf – ptak smutnego stulecia”, oraz książką własnego autorstwa i piosenkami śpiewanymi, jak zauważa recenzent, „głosem niezmiennie mocnym, o pięknej barwie, który przyciąga słuchacza od pierwszych fraz”.

Podczas IV Królewskiego Festiwalu Muzyki na dziedzińcu Zamku we Wschowie aktorzy Lubuskiego Teatru Janusz Młyński,Marcin Wiśniewski i Ludwik Schiller wystąpili w „Historii dzielnego Daniela Cybuna”. Dialogi opracowała Małgorzata Masłowska.

W siedzibie Teatru publiczność mogła uczestniczyć w koncercie zatytułowanym „L.U.C lider zespołu Kanał Audytywny Spektaklokoncetron Haelucenogenoklektyzm” albo zobaczyć na Scenie na Strychu przy ul. Fabrycznej „Zabijanie Gomułki”.

Spotkania z monodramem zakończył 31 sierpnia „Błękitny diabeł”, grany przez Barbarę Krafftównę. Ta opowieść o ostatnich latach Marleny Dietrich, napisana przez Remigiusza Grzelę na 60-lecie pracy artystycznej Barbary Krafftówny została wyreżyserowana przez Józefa Opalskiego.

 

Lipiec 2007

2 lipca Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski wręczył nagrody laureatom XIII Ogólnopolskiego Konkursu na wystawienie polskiej sztuki współczesnej. Lubuski Teatr otrzymał nagrodę za „Zabijanie Gomułki” w trzech kategoriach: za reżyserię (Jacek Głomb), scenografię (Małgorzata Bulanda) i adaptację powieści Jerzego Pilcha (Robert Urbański). Spektakl otrzymał ministerialną rekomendację do wystawienia w Teatrze Narodowym we wrześniu br. Nagrodzony został także Ireneusz Kozioł za tekst „Pokropka”, dramatu napisanego na zamówienie Lubuskiego Teatru.

„Yorick, czyli spowiedź błazna” monodram na podstawie tekstów błazeńskich w dramatach Shakespeare`a w reżyserii i wykonaniu Wiesława Komasy rozpoczął 6 lipca współudział naszego Teatru w tegorocznym Lecie Muz Wszelakich.

Następnego wieczoru 2. Letni Festiwal Off Teatru NOWE TERYTORIA otworzył spektakl Krzysztofa Bizio „Śmieci”, zrealizowany przez Teatr Powszechny w Warszawie.W lipcu Off Teatr reprezentowały także „Czeczenki” Jarosława Filipskiego w wykonaniu Teatru Kreatury w Gorzowie Wlkp., „Drapacze chmur”(Teatr Zielony Wiatrak w Sopocie) i spektakl muzyczny „Spot!” (Teatr Zakład Krawiecki we Wrocławiu).

13 lipca oglądaliśmy monodram „Biesiada u hrabiny Kotłubaj” w reżyserii i wykonaniu Ireny Jun a 27 lipca „Dziewictwo” na podstawie tekstów Witolda Gombrowicza w reżyserii Przemka Wiśniewskiego, w wykonaniu Alicji Czyżewskiej aktorki Teatru Współczesnego w Szczecinie.

W południe każdego lipcowego piątku nasi najmłodsi widzowie oglądali „Bajki, bajdy, banialuki” przywiezione z teatrów w Szczecinie, Będzinie i Wrocławiu.

 

Czerwiec 2007

W pierwszym tygodniu czerwca młoda widownia Legnicy obejrzała 6 przedstawień naszego „Kopciuszka”.

9 i 10 czerwca, także w Legnicy, dorośli widzowie oklaskiwali „Zabijanie Gomułki” w reżyserii Jacka Głomba. Dwa dni później na tejże scenie można było zobaczyć autorski spektakl Leszka Mądzika „Strumień”.

Tymczasem na deskach naszej sceny gościliśmy aktorów teatru w Częstochowie, którzy zielonogórskim młodym widzom pokazali „Tajemniczy ogród”. A Lubuski Teatr 14 i 15 czerwca zagrał dla częstochowskiej publiczności „Prywatną klinikę” w reżyserii Jerzego Bończaka.

Koncert finałowy Leony 2007 odbył się 24 czerwca. Widzowie i złożona z zielonogórskich dziennikarzy Kapituła uznali za najpopularniejszych i najlepszych aktorów LT Martę Artymiak, Elżbietę Donimirską i Jacka Krautforsta. Według Kapituły najciekawszym spektaklem sezonu jest „Zabijanie Gomułki”. Według publiczności ulubioną postacią z przedstawień dla dzieci – grająca Kopciuszka Marta Artymiak. Studenci i pracownicy UZ za najciekawszy spektakl uznali autorski „Strumień” Leszka Mądzika. Żarski Leon 2007 został wręczony Tomaszowi Krasińskiemu za całokształt działalności i wybitne kreacje. Wojciech Czarnota otrzymał Leona radiowego a nagrody Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Marta Frąckowiak, Wioletta Sokal i Janusz Młyński oraz – za debiut na naszej scenie – Karolina Honchera i Robert Gulaczyk. Część artystyczną wypełniły piosenki Marka Grechuty w spektaklu „A wszystko to Ty...” reżyserowanym przez Jerzego Satanowskiego

Podczas koncertu finałowego nasze Muzeum Lalek otrzymało imię Ryszarda Jaworskiego (1946-2007). Zmarły w ubiegłym miesiącu utalentowany konstruktor, metaloplastyk, twórca lalek do ponad 300 przedstawień, pracował w Lubuskim Teatrze – z przerwami – czterdzieści cztery lata. W Teatrze otwarta została wystawa Jego prac.

 

Maj 2007

„Strumień” – autorski spektakl Leszka Mądzika, grany przez zespół Lubuskiego Teatru, wystąpił 5 maja w Częstochowie, biorąc udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater.

Złożony z pięknych piosenek Marka Grechuty, nasz spektakl muzyczny w reżyserii Jerzego Satanowskiego „A wszystko to Ty…” 11 maja wystąpił w Zakopanem.

27 maja odbyła się ostatnia w bieżącym sezonie premiera LT: „Król Lear” Williama Shakespeare’a w reżyserii Tomasza Mana, scenografii Moniki Kurosad, z muzyką Pawła Sołtysiaka. W roli tytułowej – gościnnie – Jacek Różański.

Kwiecień 2007

1 kwietnia, kontynuując nasz 9. Przegląd Współczesnego Dramatu, zespół Teatru Ludowego z Krakowa, z Anną Polony w roli głównej, prezentował sztukę Tadeusza Różewicza „Stara kobieta wysiaduje”, w reżyserii Henryka Baranowskiego.

Tego samego dnia w Zielonogórskim Salonie Poezji obchodziliśmy 2 rocznicę śmierci Jana Pawła II. Fragmenty „Świadectw” kardynała S.Dziwisza czytała Tatiana Kołodziejska i Jacek Krautforst. Na fortepianie grała Joanna Klimek, na wiolonczeli Maciej Huszcza.

Kwiecień rozpoczął się teatralną podróżą. „Pokropek” Ireneusza Kozioła w reżyserii Piotra Łazarkiewicza pojechał do Żar.

2 kwietnia na naszej scenie „Miłość na Krymie” Sławomira Mrożka w reżyserii Krzysztofa Babickiego i Teatr im .J. Osterwy z Lublina. Dwa dni później - Rujany Jegier „Darkroom” w reżyserii Przemysława Wojcieszka. Na scenie Maria Seweryn, Rafał Mohr i Teatr Polonia z Warszawy.

12 kwietnia spektakl Pawła Demirskiego „Nieprzytomnie” w reżyserii Piotra Waligórskiego obejrzała publiczność krakowskiego teatru Łaźnia Nowa.

Dwa dni później nasze „Szalone nożyczki” pokazaliśmy publiczności Grudziądza.

15 kwietnia w Zielonogórskim Salonie Poezji Tomasz Karasiński i Jacek Zienkiewicz prezentowali twórczość Rainera Marii Rilkego. Stroną muzyczną zajęło się dwoje flecistów Agnieszka Kuchnowicz i Rafał Jędrzejowski.

20 kwietnia na naszej scenie, towarzyszący 9. Przeglądowi, spektakl Karoliny Szymczyk – Majchrzak „Rozmowy nocą” z udziałem Magdaleny Różczki. Aktorka, znana z seriali, kiedyś związana z nowosolskim Teatrem Terminus A Quo, obecnie występuje w sztuce przygotowanej przez Scenę Studiów Teatru Narodowego w Warszawie.

21 kwietnia – premiera „Zabijania Gomułki” według „Tysiąca spokojnych miast” Jerzego Pilcha zakończyła 9. Przegląd Współczesnego Dramatu „Rewizje.pl”. Reżyseria – Jacek Głomb, scenografia – Małgorzata Bulanda, muzyka - Bartek Straburzyński, adaptacja – Robert Urbański. W roli Pana Trąby, gościnnie, Zbigniew Waleryś, aktor Lubuskiego Teatru w latach 1979/80. Premiera odbyła się w dawnym magazynie przy ul. Fabrycznej, obecnie - Scenie na Strychu.

Dziennikarskie jury uznało „Kartotekę” Tadeusza Różewicza za najciekawsze wydarzenie 9. Przeglądu. FOTEL LEONA otrzyma Michał Zadara - reżyser spektaklu granego przez Teatr Współczesny z Wrocławia.

Studenci UZ – wolontariusze pracujący przy tegorocznym Przeglądzie przyznali NAGRODĘ MŁODYCH spektaklowi Pawła Demirskiego „Nieprzytomnie” w reżyserii Piotra Waligórskiego. Postanowili także wyróżnić reżyserowaną przez Michała Zadarę „Kartotekę” T. Różewicza oraz „Darkroom” R.Jeger w reżyserii Przemysława Wojcieszka.

Nasza kwietniowa premiera – „Zabijanie Gomułki” w reżyserii Jacka Głomba otrzymała rekomendację do finału XIII Ogólnopolskiego Konkursu na wystawienie polskiej sztuki współczesnej.

Rekomendację otrzymał również tekst dramatyczny, zrealizowanego na zielonogórskiej scenie„Pokropka” Ireneusza Kozioła.

 

Marzec 2007

4 marca nasz muzyczny spektakl „A wszystko to Ty...” obejrzeli mieszkańcy Polkowic. Kilka dni później „Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków” zaprezentowaliśmy w Dzierżoniowie, a „Prywatną klinikę” w Świętoszowie.

W Salonie Poezji pierwsza marcowa niedziela to wspomnienia o Edwardzie Stachurze. Jego wiersze czytali Tatiana Kołodziejska i Tomasz Karasiński. Piosenki z akompaniamentem gitary śpiewał Robert Mazurkiewicz.

Od 5 do 9 marca na scenicznych deskach LT najmłodsi aktorzy, czyli – Przegląd Teatrów Dziecięcych, zorganizowany przez Przedszkole nr 17. Oprócz 18 przedstawień przygotowanych przez prawie 500 przedszkolaków, 5 spektakli LT.

11 marca Elżbieta Donimirska i Tatiana Kołodziejska czytały najpiękniejsze wiersze o kotach Tym razem przeróżnych autorów: obok Julii Hartwig - Bułat Okudżawa, obok Joanny Kulmowej – Aleksander Puszkin. Także – wiersz obecnego na widowni, Zbigniewa Rajche. Muzyka: Robert Chyła (saksofon) i Janusz Lewandowski (kontrabas).

17 marca gościliśmy na naszej scenie Michała Bajora prezentującego swój poetycki recital „30/30 - Największe przeboje”.

18 marca w Salonie Poezji wiersze Leopolda Staffa czytane przez Tatianę Kołodziejską i Tomasza Karasińskiego. Stroną muzyczną zajęli się: Bronisław Krzystek (klarnet) i Justyna Grondys (fortepian).

9. Przegląd Współczesnego Dramatu „Rewizje.pl” rozpoczęła 23 marca premiera sztuki Pawła Demirskiego „Nieprzytomnie”. Reżyseria Piotr Waligórski, scenografia Wojciech Stefaniak, projekcje video Dawid Kozłowski, muzyka Andrzej Bonarek, reżyseria świateł Ada Szczudło.

Następnego dnia premiera sztuki Ireneusza Kozioła „Pokropek” w reżyserii Piotra Łazarkiewicza, scenografii Katarzyny Sobańskiej, z muzyką Antoniego Łazarkiewicza.

25 marca w Salonie Poezji wiersze Ewy Lipskiej czytały Karolina Honchera i Marta Frąckowiak. Znakomicie dobrana muzyka w wykonaniu Ludmiły Pawłowskiej (fortepian) i Bronisława Krzystka (klarnet).

Tego samego dnia dalszy ciąg 9. Przeglądu Współczesnego Dramatu - „Kartoteka” Tadeusza Różewicza z gościnnie grającym Janem Peszkiem i zespołem aktorskim z Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Teatr im .Heleny Modrzejewskiej z Legnicy przywiózł autorski spektakl Przemysława Wojcieszka „Osobisty Jezus”, ze scenografią Małgorzaty Bulandy. Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza pokazał „Dementia praecox Zakopianiensis” Andrzeja Dziuka, przedstawienie na podstawie tekstu napisanego przez patrona zakopiańskiego teatru. Scena Polska z Czeskiego Cieszyna wystawiła „Biankę” na podstawie prozy Brunona Schulza (scenariusz, reżyseria i scenografia – Janusz Klimsza) oraz „Prezydentki” Wernera Schwaba. Współorganizator 9. Przeglądu – Teatr „Drewniana Kurtyna” z Żarskiego Domu Kultury wystąpił z „Obrazem” E. Ionesco w reżyserii Romana Krzywotulskiego.

W Lubsku i Świdnicy spędził dwa ostatnie dni marca nasz „Ożenek” z Anną Seniuk w roli swatki.

 

Luty 2007

3 lutego odbył się wernisaż malarstwa Magdaleny Sarnat. Wystawę zatytułowaną „Barwy samotności” można było oglądać w teatralnej Galerii Na Balkonie do końca miesiąca.

4 lutego - zielony spektakl schodzących z afisza „Szalonych nożyczek” Paula Pőrtnera, z udziałem Zdzisława Wardejna. Publiczność (nie tylko zielonogórska) obejrzała tę przezabawną komedię 76 razy.

Tego samego dnia, w Zielonogórskim Salonie Poezji, Tatiana Kołodziejska i Kinga Kaszewska – Brawer czytały fragmenty prozy oraz wiersze Agnieszki Osieckiej. Przy fortepianie – Jerzy Bechyne.

11 lutego, ponieważ Walentynki już blisko, w naszym Salonie Poezji wiersze o miłości, pod wspólnym tytułem „Kochając Ciebie”, czytali Tatiana Kołodziejska i Jacek Zienkiewicz. Na skrzypcach grała Joanna Lewandowska, a na fortepianie Joanna Buśko.

13 lutego studenci III roku animacji kultury UZ statystowali w etiudzie kręconej w Zielonej Górze przez młodych reżyserów z Warszawskiej Szkoły Filmowej. Powstały w ten sposób kilkuminutowy film jest częścią spektaklu „Pokropek” Ireneusza Kozioła.

18 lutego odbyła się w naszym Teatrze premiera „Kopciuszka” według Eugeniusza Szwarca, w reżyserii Czesława Sieńko, scenografii Anity Burdzińskiej, z muzyką Roberta Łuczaka. Choreografia jest dziełem Iwony Olszowskiej i Pauliny Mąkowskiej. W roli Kopciuszka – Marta Artymiak.

20 lutego na scenie Teatru im. J. Osterwy w Lublinie – gościnne występy Lubuskiego Teatru. Zaprezentowaliśmy „Strumień” – autorski spektakl Leszka Mądzika, przyjęty z ogromnym zainteresowaniem przez lubelską widownię.

W ostatnią niedzielę lutego w Zielonogórskim Salonie Poezji słuchaliśmy wierszy Wisławy Szymborskiej, czytanych przez Martę Frąckowiak i Karolinę Honcherę oraz muzyki wykonanej przez Agnieszkę Kuchnowicz (flet) i Ludmiłę Pawłowską (fortepian).

28 lutego na naszej scenie w Starej Winiarni odbył się premiera prasowa sztuki Ireneusza Kozioła „Pokropek” w reżyserii Piotra Łazarkiewicza.

 

Styczeń 2007

6 stycznia odbyła się oficjalna premiera spektaklu „A wszystko to Ty...” w reżyserii Jerzego Satanowskiego. Nazajutrz – premiera prasowa, a 9 stycznia - studencka. Aktorom towarzyszy doskonale grający zespół muzyczny Krzysztofa Mrozińskiego.

Również 9 stycznia w teatralnej galerii wernisaż malarstwa Barbary Nowaczyk-Docz „Kobiety na balkonie”.

W LT trwają próby trzech nowych przedstawień („Kopciuszek”, „Nieprzytomnie” i „Pokropek”). Zbliżające się premiery zupełnie nie przeszkadzają w teatralnych podróżach.. W styczniu „Harpagon” gościł w Dzierżoniowie, w Żarach: „Słowik”, „A wszystko to Ty...” i „O stolarzu, który szukał szczęścia” . Spektakl „Kochanie, posadź Jumbo Jetta” oglądano w Żagańskim Pałacu a „Egzekutora” w Głogowie.

14 stycznia w Zielonogórskim Salonie Poezji Tatiana Kołodziejska i Tomasz Karasiński czytali wiersze Czesława Miłosza. Znakomitej lekturze towarzyszyła piękna muzyka wykonana przez Iwonę Ochniowską (fortepian) i Macieja Huszczę (wiolonczela).

Następnej niedzieli ci sami aktorzy zaprezentowali publiczności poemat A.Puszkina „Eugeniusz Oniegin” .

28 stycznia Tomasz Karasiński i Jacek Zienkiewicz w Zielonogórskim Salonie Poezji czytali wiersze zmarłego rok temu ks. Jana Twardowskiego. Muzyka - Jarosław Lewandowski (gitara).

W ostatnią styczniową sobotę w Lubuskim Teatrze odbył się casting do roli Jerzyka w spektaklu „Zabijanie Gomułki”. Przedstawienie reżyseruje Jacek Głomb dyrektor Teatru w Legnicy. Scenariusz jest adaptacją powieści Jerzego Pilcha „Tysiąc spokojnych miast”.

 

Grudzień

1 grudnia sztuka F.Richtera „Pod lodem” w reżyserii Michała Ratyńskiego, zaprezentowana przez Teatr Śląski z Katowic, zakończyła XIII Powinobraniowe Spotkania Teatralne.

Kolejna premiera w naszym teatrze przeznaczona dla najmłodszych widzów odbyła się 3 grudnia. „O stolarzu, który szukał szczęścia” jest adaptacją sceniczną bajki Ewy Szelburg-Zarembiny. Reżyserią i scenografią zajął się Cezary Żołyński, muzyką - Marek Zalewski.

W roli tytułowej - Jerzy Kaczmarowski.

Na scenie LubuskiegoTeatru w dniach 6 – 10 grudnia odbywał się II Festiwal Kabaretu. Nasz teatr wystąpił w roli współorganizatora tej znakomitej imprezy, a ponadto przypomniał dwie swoje pozycje repertuarowe: „Chamlet, czyli co się dzieje w państwie duńskim” oraz „Mieszanka firmowa, czyli pociąg do absurdu”.

10 grudnia w Zielonogórskim Salonie Poezji Anna Zdanowicz i Jacek Zienkiewicz czytali wiersze osób z autyzmem. Oprawę muzyczną zawdzięczamy Bronisławowi Krzystkowi (klarnet) i Justynie Grondys (akompaniament).

15 grudnia pożegnanie ze spektaklem „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” Petra Zelenki. Zgodnie ze starą teatralną tradycją – zielone przedstawienie, pozwalające aktorom na nieoczekiwane, zabawne kwestie i zachowania. Tradycji stało się zadość.

Spektakl „Kochanie, posadź Jumbo Jetta” pojechał do Świętoszowa a „Słowik” do Polkowic.

17 grudnia w Zielonogórskim Salonie Poezji aktorzy Lubuskiego Teatru śpiewali najpiękniejsze polskie kolędy w aranżacji Jerzego Bechyne. Elżbieta Donimirska, Tatiana Kołodziejska i Tomasz Krasiński czytali wiersze wigilijne.

22 grudnia w Salonie Artystycznym STAŃCZYK odbyło się Spotkanie Opłatkowe wszystkich pracowników Lubuskiego Teatru, z udziałem zaproszonych gości. W Spotkaniu uczestniczyli: Krzysztof Szymański Marszałek Województwa Lubuskiego, Biskup Ordynariusz ks. Adam Dyczkowski, Barbara Kuraszkiewicz–Machniak –Dyrektor Biura Marszałka, Mieczysław Jerulank Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych, Jan Szachowicz Kierownik Oddziału Kultury i mecenas Kazimierz Pańtak Radny Sejmiku Wojewódzkiego

Rok 2006 pożegnaliśmy premierą sylwestrową spektaklu muzycznego „A wszystko to Ty…” w reżyserii Jerzego Satanowskiego i scenografii Izy Toroniewicz. Spektakl został przygotowany w oparciu o piosenki Marka Grechuty, oprawę multimedialną przygotowała Marzena Więcek. Oficjalna premiera – 6 stycznia 2007.

 

Listopad

W każdą niedzielę listopada, w samo południe, w Zielonogórskim Salonie Poezji aktorzy Lubuskiego Teatru: Tatiana Kołodziejska, Sylwia Oksiuta, Wojciech Czarnota, Tomasz Krasiński, Jacek Krautforst i Jacek Zienkiewicz czytali wiersze polskich poetów: Różewicza, Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, Leśmiana i Broniewskiego.

Na początku listopada nasz „Harpagon” pojechał do Oleśnicy, potem - do Gorzowa , a „Szałaputki” aż do czeskiego Cieszyna. 13 listopada spektakl „Kochanie, posadź Jumbo Jetta” zagraliśmy w warszawskim teatrze Kwadrat.

Nasza Scena Młodych Reżyserów” i Nowej Dramaturgii świętowała swoje 5 urodziny. W urodzinowych obchodach uczestniczyły spektakle: „Hedda Gabler” w reżyserii i scenografii Eweliny Pietrowiak, „Spuścizna” Ireneusza Kozioła, „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” szaleństwie reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, „Obłąkany, czyli upadek III Rzeszy” w reżyserii Małgorzaty Siudy oraz „Cześć faszysto!”, którego autorem jest grupa Monoblock.

Jako dalszy ciąg 13 Powinobraniowych Spotkań odbyła się w naszym teatrze otwarta próba czytana sztuki Rolada Schimmelpfenniga „Przedtem/Potem”. Reżyseria – Piotr Waligórski.

W kilka dni później oglądaliśmy, w wykonaniu Teatru Polskiego z Poznania, spektakl „Kobieta sprzed dwudziestu czterech lat” w reżyserii Marka Fiodora oraz monodram „Ja, Feuerbach” Tankreda Dorsta, który przedstawił Tomasz Zaród z warszawskiego Teatru Druga Strefa.

26 listopada nasza „Prywatna klinika” wystąpiła na deskach warszawskiego Teatru Ateneum,

W tym samym dniu gościliśmy u siebie teatr z Częstochowy, prezentujący komedię „Jak się kochają w niższych sferach” .

 

Październik

1 października rozpoczął się nasz Rok Jubileuszowy; obchody 55-lecia istnienia zawodowej sceny Lubuskiego Teatru zapoczątkowała premiera „Strumienia” – autorskiego spektaklu Leszka Mądzika, do którego muzykę skomponował Andrzej Zarycki.

W pierwszych dniach miesiąca „Harpagon” pojechał do Bielska-Białej a spektakl „Cześć faszysto!” do Lubina. W kilka dni później, komedia wyłącznie dla dorosłych – „Kochanie, posadź Jumbo Jetta” bawiła widzów w Skwierzynie i Częstochowie. Wznowiony spektakl „Po latach o tej samej porze” z Ewą Dałkowską i Jackiem Różańskim odbył podróż do Dzierżoniowa i Wrocławia.

21 października wieczór poetycko-filmowy „Ingeborg Bachmann podróż w tonacji moll” rozpoczął 13 Powinobraniowe Spotkania Teatralne Niemcy – Austria – Czechy . Nazajutrz miała miejsce oficjalna inauguracja Spotkań. Wieczór wypełniły „Przypadki Pana von K.” zrealizowane przez Polski Teatr Tańca – Balet Poznański. Choreografia – Ewa Wycichowska. Do końca miesiąca publiczność Spotkań zobaczyła przygotowane na naszej scenie przedstawienia „Cześć faszysto!” w reżyserii Michaela Beckera i „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej.

22 października odbyła się premiera „Słowika” Hansa Christiana Andersena, autorskiego spektaklu Jacka Pietruskiego, z muzyką Krzysztofa Zaremby i Mariusza Ziemby.

Premiera studencka „Strumienia” Leszka Mądzika na scenie naszego teatru miała miejsce 25 października.

Pod koniec miesiąca najmłodsza publiczność Polkowic obejrzała „Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków”.

 

Wrzesień

Nasza „Prywatna klinika” w reżyserii Jerzego Bończaka rozpoczęła 2 września IX Winobraniowe Spotkania Teatralne, w tym roku odbywające się pod hasłem „uśmiech klasyki, uśmiech komedii”. Podczas kolejnych uśmiechniętych wieczorów podziwialiśmy Martę Lipińską, Krzysztofa Kowalskiego i Adama Ferency w radiowej opowieści „Kocham pana, panie Sułku” i Emilię Krakowską w sztuce „Klan wdów” zrealizowanej na scenie Teatru Dramatycznego Białymstoku. Potem był „Korowód według Marka Grechuty” z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej i recital Ewy Dałkowskiej, zatytułowany „Artysta z ręką w nocniku”, i „Skąpiec” Moliera z Teatru im. Osterwy w Gorzowie. Tesinske Divadlo pospołu ze Sceną Polską w Czeskim Cieszynie, inspirowane twórczością Jaromira Nohavicy, przedstawiły spektakl ” Tesinske niebo –cieszyńskie nebe”, a Teatr Scena Prezentacje w Warszawie „Bloczek” z Hanną Śleszyńską, Agatą Kuleszą i Agnieszką Wosińską. Potem obejrzeliśmy nasze rodzime „Szalone nożyczki” ze Zdzisławem Wardejnem w roli komisarza policji, a na zakończenie – 16 września – prapremiera! „Kochanie, posadź Jumbo Jetta” Marka Rębacza – scenarzysty, reżysera i scenografa w jednej osobie. W spektaklu, gościnnie, znany z niejednego filmu („Vabank”, „Sara”, „Cześć Tereska” i inne) Krzysztof Kiersznowski.

Podczas Spotkań mieliśmy także okazję porozmawiać z Markiem Rębaczem oraz obejrzeć reżyserowany przez niego film „Atrakcyjny pozna panią”.

Dla najmłodszych tradycyjnie – GRONOLAND, a w nim ,tym razem „Szałaputki” oraz „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”.

18 września odbyła się w naszym Teatrze otwarta próba czytana najnowszej sztuki Ireneusza Kozioła „Pokropek”. Dramat napisany na zamówienie Lubuskiego Teatru, dotyczy sporu o Dom Katolicki, który miał miejsce w roku 1960 w Zielonej Górze. Tekst sztuki wydrukowany został we wrześniowym numerze miesięcznika „Dialog”. Po próbie, którą reżyserował Tomasz Gawron, dyskusja z udziałem m.in. prof. Czesława Osękowskiego, prof. Bogdana Biegalskiego , mec. Waleriana Piotrowskiego, red. naczelnego „Dialogu” Jacka Sieradzkiego oraz red. Konrada Stanglewicza z Radia Zachód.

28 września na Scenie im.Haliny Lubicz odbyło się spotkanie z Leszkiem Mądzikiem, połączone z pokazem filmów o jego teatrze. „Okno pamięci”, „Jak najmniej światła” i „Dotyk przemijania” – filmy będące próbą zgłębienia osobowości Leszka Mądzika, jego inspiracji twórczych. Opowieść o życiu i tworzeniu teatru.

W dwa dni później na foyer Teatru wernisaż wystawy fotografii Leszka Mądzika, zatytułowanej „Spojrzenia” a na Scenie im.St. Cynarskiego - przedpremierowy pokaz „Strumienia”.

 

Sierpień

Na początku sierpnia sztuka Tomasza Mana „3 x 2” będąca wynikiem koprodukcji warszawskiej Starej Prochoffni i Lubuskiego Teatru; a dla dzieciaków „Alibaba i czterdziestu rozbójników” Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha. Następnego wieczoru, dla dorosłych – „Mężczyźni na skraju załamania nerwowego”- sztuka Anny Burzyńskiej, w reżyserii Piotra Łazarkiewicza, prezentowana przez Teatr Miejski im.Gombrowicza z Gdyni.

Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha zaprosił małych widzów na bajkę „W drodze do zaginionego lasu”.

18 sierpnia nasi widzowie obejrzeli spektakl S. Złotnikowa „Odchodził mężczyzna od kobiety”. Obsada: Anna Seniuk i Jan Matyjaszkiewicz. Następnego wieczoru – „Ferdydurke” spektakl przywieziony przez Teatr Provisorium. Kompania Teatr w Lublinie.

Później dzieciaki miały jeszcze okazję zobaczyć przedstawienie Lubuskiego Teatru „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” a dorośli – spektakle również przygotowane przez LT: „Egzekutor”, „Cześć faszysto” i „Spuścizna”. Teatr Biuro Podróży z Poznania wystąpił z autorską interpretacją „Makbeta”, dokonaną przez Pawła Szkotaka i zatytułowaną „Kim jest ten człowiek we krwi”.

27 sierpnia, w murach Starej Winiarni, „Bruzda” Leszka Mądzika w wykonaniu Sceny Plastycznej KUL zakończyła I Letni Festiwal Off Teatr. Funkcję Dyrektora Artystycznego Festiwalu sprawował Andrzej Buck.

 

Lipiec

8 lipca obejrzeliśmy pierwszy spektakl I Letniego Festiwalu Off Teatr, imprezy ogólnopolskiej, organizowanej przez Lubuski Teatr w ramach Lata Muz Wszelakich : „Znieczuleni” Wacława Holewińskiego w reżyserii Rafała Matusza. Przedstawienie zrealizowane przez Teatr im.J.Osterwy z Gorzowa Wlkp. zaprezentowane zostało w Starej Winiarni. Tego samego wieczoru na Dużej Scenie LT wystąpił krakowski Teatr Łaźnia Nowa ze sztuką Pawła Demirskiego „From Poland With Love”. Reżyseria – Piotr Waligórski.

Cykl przedstawień dla najmłodszych „Bajki, bajdy, banialuki…” rozpoczął „Dziwaczek” w reżyserii Cezarego Żołyńskiego, wykonany przez Teatr im. Osterwy z Gorzowa. Tydzień później zespół z tego samego teatru bawił maluchy „Bajkowym śpiewnikiem”.

Na Podwórkowej Scenie LT wystąpiła Fundacja Poemat z Krakowa ze spektaklem „Pan Kazimierz. Jedynie słuszna historia dzielnicy Kazimierz piosenkami z kredensu opowiedziana”. Reżyseria – Łukasz Czuj.

14 lipca w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego Muzycznego Poznania, w reżyserii Moniki Martini-Madej, spektakl „Kto się boi Wirginii Woolf”. Następnego wieczoru w Starej Winiarni „Banał story” prezentowany przez aktorki wrocławskiego Teatru Zakład Krawiecki. Dla najmłodszych - „Śmieszne przygody Koziołka Matołka” i Teatr Polski ze Szczecina.

22 lipca Teatr Kreatury z Gorzowa wystąpił ze spektaklem „Miejski kraul” Sławomira Shuty w reżyserii Przemysława Wiśniewskiego.

Następny weekendowy wieczór i znakomita Małgorzata Rożniatowska z monodramem „Uwaga – złe psy”. Nazajutrz - „Szaweł” z legnickiego teatru, w reżyserii Jacka Głomba.

 

Ostatnia aktualizacja 18.12.2007r. g.21:02
Wersja do druku e-mail wstecz wstecz do góry do góry
28.02.2021 r.
Najbliższe przedstawienie:


Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje oraz repertuar LT, wpisz swój adres e-mail:

dodaj usuń
OK
 
Kontakt

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, możesz je zadać naszym pracownikom:
Impresariat LT


Łączy Nas ZielMAN

Zielonogórski Ośrodek Kultury
Zielonogórski
Ośrodek Kultury


Pajacyk

Serwis internetowy Lubuskiego Teatru dostępny jest za pośrednictwem ZMSK ZielMAN - www.zielman.pl