Aktualności
X Winobraniowe Spotkania Teatralne
Monodram
Leony 2007
Zespół art.
Repertuar
O repertuarze
W przygotowaniu
Przegląd Współczesnego Dramatu
II Letni Festiwal Off Teatr
Winobraniowe Spotkania Teatralne
Powinobraniowe Spotkania Teatralne
Nowe fotele
Sponsorzy
Noce poezji
Oferta dla szkół
Leony 2006
Kronika
Archiwum
O Teatrze
Wydawnictwa
Linki
Przetargi
Projekty
Kontakt
Liczba odwiedzin:
000000
od 10.04.2007

NOCE POEZJI

1998
II Noc Poezji

Obaj nasi dyrektorzy - Andrzej Buck i Andrzej Nowak poprowadzili zorganizowane już po raz drugi w Lubuskim Teatrze nocne spotkanie z poezją. II Noc Poetów (27.11) rozpoczęła się recitalem Elżbiety Wojnowskiej, która wystąpiła w towarzystwie wybitnego jazzmana Włodzimierza Pawlika. Program wypełniła poezja mówiona i śpiewana, promocja książek oraz rozmowy o poezji. Wśród śpiewających usłyszeliśmy Miłkę Malzahn i Annę Zdanowicz, Mirosława Czyżykiewicza i Grzegorza Tomczaka, Cezarego Wiśniewskiego i gwiazdę wieczoru zespół Czerwony Tulipan z Olsztyna (po raz pierwszy w Zielonej Górze). Wśród promowanych znalazły się książki Wydawnictwa AND z Zielonogórskiej Serii Poezji i Eseistyki, tomik Dariusza Bogacza, Andrzeja Żywienia, Daniela Pogorzelskiego i Cezarego Wiśniewskiego, a także nowa książka prof. Jana Kurowickiego "Naczynia osobności. O poezji lubuskiej - przegląd stronniczy", wreszcie - wydany przez Pro Libris tom poezji Mieczysława Warszawskiego "We własnej skórze". Współorganizatorami "Nocy" byli: Radio Zachód, ZOK, Biblioteka Wojewódzka i Regionalne Centrum Animacji Kultury.


1999
III Noc Poezji

Już po raz trzeci w Lubuskim Teatrze odbyła się NOC POETÓW. W tym roku trwała ona od 18 do 20 listopada i była okazją do obejrzenia i usłyszenia: Barbary Dziekan, Macieja Maleńczuka, Magdy Umer, zespołu Stare Dobre Małżeństwo i zespołu Wyspa z Żar. Ponadto podczas Koncertu Finałowego Nocy śpiewali Barbara Hanczewska, Karolina Bębenek i Robert Mazurkiewicz. I Zespół Kazamaty że Zbąszynia. Odbył się wieczór z poezją Andrzeja Bursy “Ogrody Luizy” i “Wieczór Stachurowy” w Restauracji Nieboska Komedia. A także Ogólnopolski Konkurs Poetycki O Laur Nocy Poetów i Turniej Jednego Wiersza, i promocja najnowszych książek poetyckich Wydawnictwa PRO LIBRIS oraz Pracowni Wydawniczej AND. Była także “Radiowa Książka Poetycka” Radia Zachód i spotkanie literatów lubuskich. Wszystko w znakomitej scenografii teatralnego plastyka, Jarosława Dulęby. Gratulacje !


2000
IV Noc Poezji

W dniach 22-24 listopada odbyła się w Lubuskim Teatrze IV Noc Poetów. Rozpoczął ją koncert Elżbiety Wojnowskiej “Zaproście mnie do stołu”, poprzedzony promocją nowych, wydanych przez Pracownię Wydawniczą AND tomików poetyckich i szkiców Cz. Markiewicza. Spotkanie promocyjne odbyło się w WiMBP, podobnie jak następna atrakcja - wieczór autorski Krzysztofa Pieczyńskiego (23.11). 24 listopada w Teatrze Lubuskim nadkomplet publiczności zgromadził recital Stanisława Soyki, który śpiewał Sonety Szekspira. Tego samego wieczoru rozpoczął się Koncert Galowy Nocy Poetów. Wystąpił w nim Zespół Wyspa z Żar, przedstawiciel Grupy Kazamaty, Karolina Bębenek i Barbara Hanaczewska. Koncert prowadził Marek Pacuła z Piwnicy pod Baranami. Czesław Markiewicz z Radia Zachód rozmawiał z debiutującymi poetami, których wiersze czytali aktorzy Lubuskiego Teatru - Anna Zdanowicz i Tomasz Karasiński. Na zakończenie Koncertu Galowego odbył się Turniej Jednego Wiersza. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób, czytających swoje wiersze. Najlepszego autora wybrała publiczność, głosując przy pomocy rozdawanych w foyer kuponów. Autorem wybranego wiersza okazał się Konrad Wojtyła - debiutant - autor tomiku “Z dwojga złego wybieram miłość”. Była tkże nagroda jury (Andrzej Buck, Czesław Markiewicz, Marek Pacuła) w postaci Radiowej Książki Poetyckiej. Zdobyła ją Liliana Szmorąg z Lubina za wiersz “Nie lubię tego miasta”.
    Statuetką IV Nocy Poetów projektu Jarosława Dulęby - (scenografa NOCY) wyróżniono red. Czesława Markiewicza za “pasję w promowaniu poezji”.
    Na Koncert Galowy, Spotkania autorskie i Turniej Jednego Wiersza - wstęp wolny. Sale pełne “po brzegi”. IV Nocy Poetów towarzyszyła wystawa w Galerii LT NA BALKONIE zatytułowana “Cztery noce”, pokazująca historię Nocy Poetów w Lubuskim Teatrze. Autorem wystawy był Jarosław Dulęba.


2001
V Noc Poezji

O północy 29 listopada zakończył się Koncert Galowy tegorocznej V Nocy Poetów w naszym Teatrze. Trzydniową Noc, uświetniły recitale Edyty Jungowskiej „Gotujący się pies” i Anny Szałapak „Koncert na światło świec, magiczne przedmioty i włosy artystki”. Publiczność obejrzała także przedpremierowy pokaz pantomimy „Męskie sprawy”, przygotowanej przez zespół pod kierownictwem Artura Belinga. Podczas Koncertu Galowego odbyła się promocja wydanych przez Pracownię Wydawniczą AND tomików poezji: Jarosława Dulęby ‘’Depesza z pastwiska w dolinie”, Katarzyny Buchwld „Wkładam głowę pod skórę świata”, Idalii Roszczyk „Nie poetą jestem” i Piotra Korotyńca „Na wszystkich strunach gardła”. Nie zabrakło również Turnieju Jednego Wiersza. Jury pod przewodnictwem Anny Szczęsnej przyznało nagrodę Redaktora Naczelnego „Gazety Lubuskiej” Marzenie Więcek za wiersz „Nasze domy są przestrzenne”. Wyróżnienia otrzymali Patryk Daszkiewicz i Karina Gronek. W części mzycznej wystąpili: żarska „Wyspa”, Marcin Wawrzynowicz i Erwin Patalas. Prowadzeniem Koncertu zajęli się Maciej Zdziarski i Ewa Andrzejewska. Patronat medialny nas tegoroczną Nocą Poetów sprawowała „Gazeta Lubuska Młodych”.


2002
VI Noc Poezji

Tegoroczna, szósta z kolei, Noc Poetów rozpoczęła się 28 listopada spotkaniem z Ewą Lipską w bibliotece wojewódzkiej. Następnego wieczoru obejrzeliśmy w Lubuskim Teatrze „Całun” Sceny Plastycznej KUL. Odbył się także wernisaż wystawy zatytułowanej „Fotografie”, dokumentującej spektakle Leszka Mądzika. 30 listopada, również w Lubuskim Teatrze - Koncert Galowy. Rozpoczęła go etiuda, wykonana przez aktorów LT, zrealizowana pod kierunkiem Leszka Mądzika. Następnie odbył się konkurs na interpretację polskiej poezji śpiewanej, prowadzony przez Ewę Andrzejewską, w którym wzięło udział trzynastu wykonawców. Jury, pod przewodnictwem Leszka Długosza, przyznało nagrodę ufundowaną przez redakcję „Gazety Luibuskiej” aktorce LT Magdalenie Kamińskiej, nagrodę Dyrektora LT Celinie Czarneckiej i wyróżnienie Tomaszowi Łupakowi. Tomiki poezji promowane podczas tegorocznej Nocy - ks.Zygmunta Kowalczuka „Bliżej niż dalej” (wyd. Pro Libris) i „Estetyczne przyjemności” Sławomira Gowina (wyd. Pracownia Wydawnicza AND) zostały zaprezentowane w postaci etiud, przygotowanych przez aktorów LT. Ogłoszone zostały wyniki konkursu „Moja pierwsza książka”, którego laureatami zostali: Joanna Szpak, Stefan Szulc i Monika Augustyniak. Noc Poetów zakończył Turniej Jednego Wiersza, w którym nagrodę zdobyła Katarzyna Kulikowska a wyróżnieni zostali: Przemysław Kot, Anita Bednarek, Katarzyna Chojnacka i Katarzyna Buchwald. A potem były jeszcze imprezy towarzyszące: recital Leszka Długosza, koncert zespołu Stare Dobre Małżeństwo oraz „Zielnik” Sceny Plastycznej KUL prezentowany w Żarskim Domu Kultury.

 

Ostatnia aktualizacja 18.12.2007r. g.21:02
Wersja do druku e-mail wstecz wstecz do góry do góry
28.02.2021 r.
Najbliższe przedstawienie:


Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje oraz repertuar LT, wpisz swój adres e-mail:

dodaj usuń
OK
 
Kontakt

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, możesz je zadać naszym pracownikom:
Impresariat LT


Łączy Nas ZielMAN

Zielonogórski Ośrodek Kultury
Zielonogórski
Ośrodek Kultury


Pajacyk

Serwis internetowy Lubuskiego Teatru dostępny jest za pośrednictwem ZMSK ZielMAN - www.zielman.pl