Aktualności
X Winobraniowe Spotkania Teatralne
Monodram
Leony 2007
Zespół art.
Repertuar
O repertuarze
W przygotowaniu
Przegląd Współczesnego Dramatu
II Letni Festiwal Off Teatr
Winobraniowe Spotkania Teatralne
Powinobraniowe Spotkania Teatralne
Nowe fotele
Sponsorzy
Noce poezji
Oferta dla szkół
Leony 2006
Kronika
Archiwum
O Teatrze
Wydawnictwa
Linki
Przetargi
Projekty
Kontakt
Liczba odwiedzin:
000000
od 10.04.2007

Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego
al. Niepodległości 3/5
65-048 Zielona Góra
tel. (+48 68) 452 72 72 (do 75)
fax (+48 68) 452 72 52
e-mail:
teatr@man.zgora.pl
http://www.zgora.pl/teatr

Reprezentacyjny gmach Teatru z kompletnie wyposażoną widownią i odpowiednim zapleczem scenicznym powstał w 1931 roku. Sala wynajmowana była na zebrania i uroczystości. Po wojnie występowały w niej rywalizujące ze sobą amatorskie zespoły kolejarzy i włókniarzy. Z tych dwu zespołów w roku 1951 powołany został Miejski Teatr Zielonogórski. Pierwszym dyrektorem i kierownikiem artystycznym została przedwojenna aktorka Róża Gella - Czerska.

Ważne daty w początkowych dziejach Teatru to: 24 listopada 1951 r. – pierwsza profesjonalna premiera, „Zemsta” Fredry w reżyserii R. Gelii -Czerskiej i scenografii Antoniego Marra; 6 grudnia 1959 r. po raz pierwszy wystawiono spektakl dla dzieci - „Awanturę w Pacynkowie”; początek 1964 r., gdy formalnie zaczęła działać Scena Lalkowa, powołana z inicjatywy Haliny Lubicz. Wreszcie18 grudnia 1964 r., podczas premiery „Pierwszego dnia wolności” Kruczkowskiego w reżyserii Krystyny Meissner, Państwowy Teatr Ziemi Lubuskiej otrzymał miano Lubuskiego Teatru im. Leona Kruczkowskiego.

W historii Lubuskiego Teatru pojawiają się znaczące nazwiska kierowników literackich, by wspomnieć Stanisława Hebanowskiego, Stanisława Grochowiaka, Martę Fik, Jerzego Ziomka. Na uwagę zasługują obfitujące w nagrody i wyróżnienia lata 60., gdy laury z kaliskich i wrocławskich festiwali przywoziła Halina Winiarska i Józef Fryźlewicz, Zdzisław Wardejn, Jerzy Hoffann, Henryk Machalica. Interesujący był okres dyrekcji Ryszarda Żuromskiego. To wtedy w zwyczaj weszły nocne pokazy premierowe dla studentów z następującymi po nich wielogodzinnymi dyskusjami. Podobnie dobry okres (ekscytujące lata 80.) Lubuski Teatr przeżywał za czasów dyrekcji Krystyny Meissner oraz Waldemara Matuszewskiego (lata 90.). Nastąpiło ożywienie środowiska teatralnego Zielonej Góry i okolic.

Obecnie dyrektorem artystycznym i naczelnym LT jest Andrzej Buck, którego ambicją jest budowanie nowej tradycji teatralnej, opartej m.in. na cyklicznych spotkaniach i przeglądach. We wrześniu odbywają się Winobraniowe Spotkania Teatralne, prezentujące aktorskie gwiazdy w najlepszych polskich spektaklach komediowych. Październik upływa pod znakiem Powinobraniowych Spotkań Teatralnych prezentujących wybraną kulturę, w sezonie 2003/2004 kulturę żydowską. Na Scenie Młodych Reżyserów debiutują młodzi twórcy i odbywają się prapremiery, dobrze przyjmowane przez publiczność i krytykę. Odbywająca się w listopadzie Noc Poetów, siódma z kolei, ciągle ma zwolenników kochających lirykę śpiewaną i recytowaną przez uznanych artystów. Z kolei w marcu trwa Przegląd Współczesnego Dramatu (również siódma edycja).

Lubuski Teatr jest przyjazny widzowi.

 

 

Ostatnia aktualizacja 18.12.2007r. g.21:02
Wersja do druku e-mail wstecz wstecz do góry do góry
24.09.2020 r.
Najbliższe przedstawienie:


Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje oraz repertuar LT, wpisz swój adres e-mail:

dodaj usuń
OK
 
Kontakt

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, możesz je zadać naszym pracownikom:
Impresariat LT


Łączy Nas ZielMAN

Zielonogórski Ośrodek Kultury
Zielonogórski
Ośrodek Kultury


Pajacyk

Serwis internetowy Lubuskiego Teatru dostępny jest za pośrednictwem ZMSK ZielMAN - www.zielman.pl