Aktualności
X Winobraniowe Spotkania Teatralne
Monodram
Leony 2007
Zespół art.
Repertuar
O repertuarze
W przygotowaniu
Przegląd Współczesnego Dramatu
II Letni Festiwal Off Teatr
Winobraniowe Spotkania Teatralne
Powinobraniowe Spotkania Teatralne
Nowe fotele
Sponsorzy
Noce poezji
Oferta dla szkół
Leony 2006
Kronika
Archiwum
O Teatrze
Wydawnictwa
Linki
Przetargi
Projekty
Kontakt
Liczba odwiedzin:
000000
od 10.04.2007

Muzeum lalek

ZAPRASZAMY DO MUZEUM LALEK W LUBUSKIM TEATRZE W ZIELONEJ GÓRZE

Założona w 1962 roku, dzięki staraniom Haliny Lubicz, zielonogórska scena lalkowa ma swoje bogate tradycje. W jej repertuarze znalazło się wiele wybitnych widowisk, zrealizowanych przez znakomitości polskiego teatru lalek.
  
Powstałe w 1995 r. Muzeum Lalek zgromadziło wiele ciekawych eksponatów świadczących o bogatych tradycjach lubuskiej sceny lalkowej. Obecnie Muzeum posiada w swoich zbiorach około 140 eksponatów. Są to lalki zaprojektowane przez wybitnych polskich scenografów, którzy współpracowali z lubuską sceną lalkową. Zwiedzający mogą zapoznać się z wieloma technikami sztuki lalkarskiej: są tu kukiełki, marionety, jawajki, pacynki i maski.
   Przygotowaliśmy krótkie lekcje teatralne omawiające w przystępny sposób zagadnienia związane z funkcjonowaniem teatru lalkowego. Wersja dla dzieci młodszych kładzie nacisk na różnorodność form teatru lalek i na zabawę w teatr. Dzieci starsze i gimnazjaliści mogą zapoznać się z wybranymi zagadnieniami historii teatru oraz z wiadomościami o jego twórcach, jak też mogą spróbować animacji w poszczególnych technikach. Prezentujemy również materiały archiwalne i zdjęcia, projekty scenografii, dokumentację procesu powstawania lalek w pracowni plastycznej oraz przestrzenne makiety dekoracji scenicznych.
  
Jednorazowo w zwiedzaniu może uczestniczyć grupa 20-25 osób, zwiedzanie trwa około 15-20 minut.
  
Nowością w ofercie naszego muzeum jest propozycja prowadzenia lekcji teatralnych w lubuskich szkołach i przedszkolach. Informacje o teatrze lalek i jego technikach oraz o procesie powstawania spektaklu przeplatane są zabawnymi scenkami z udziałem ulubionych bohaterów dziecięcych spektakli. Dzieci ucząc się teatru mogą także same stanąć za parawanem i spróbować animacji.
  
Szczegółów mogą się Państwo dowiedzieć w Impresariacie Lubuskiego Teatru - tel. 68 4527272 wew.22, 35, 63, gdzie można również zgłosić chęć udziału grupy w lekcji teatralnej w Muzeum Lalek, jak i zaprosić aktorów wraz z lalkami do swojej szkoły lub przedszkola.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

 

PACYNKA

aktor wkłada ją na rękę jak rękawiczkę. Palec wskazujący i środkowy poruszają głowę lalki, która jest na nich osadzona. Kciuk i palec - to ręce lalki.

JAWAJKA

to lalka, której głowa osadzona jest na krótkim patyku, ukrytym pod jej kostiumem. Aktor trzyma go w prawej ręce i przy jego pomocy porusza głową lalki. W lewej ręce trzyma dwa druty, tzw. CZEMPURYTY, przymocowane do rąk lalki.

KUKŁA

lalka sztywno osadzona na kiju, zwanym GABITEM. Czasami stosuje się mechanizmy pozwalające na poruszanie jej głową i nogami.

MARIONETKA

to lalka prowadzona przez aktora z góry, przy pomocy KRZYŻAKA, do którego przymocowane są nitki poruszające głowę, korpus, ręce i nogi. Aktor nie chowa się za parawanem, jest partnerem lalki - marionetki, używanej zwłaszcza podczas występów estradowych.

 

Ostatnia aktualizacja 18.12.2007r. g.21:02
Wersja do druku e-mail wstecz wstecz do góry do góry
19.02.2020 r.
Najbliższe przedstawienie:


Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje oraz repertuar LT, wpisz swój adres e-mail:

dodaj usuń
OK
 
Kontakt

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, możesz je zadać naszym pracownikom:
Impresariat LT


Łączy Nas ZielMAN

Zielonogórski Ośrodek Kultury
Zielonogórski
Ośrodek Kultury


Pajacyk

Serwis internetowy Lubuskiego Teatru dostępny jest za pośrednictwem ZMSK ZielMAN - www.zielman.pl