Aktualności
X Winobraniowe Spotkania Teatralne
Monodram
Leony 2007
Zespół art.
Repertuar
O repertuarze
W przygotowaniu
Przegląd Współczesnego Dramatu
II Letni Festiwal Off Teatr
Winobraniowe Spotkania Teatralne
Powinobraniowe Spotkania Teatralne
Nowe fotele
Sponsorzy
Noce poezji
Oferta dla szkół
Leony 2006
Kronika
Archiwum
O Teatrze
Wydawnictwa
Linki
Przetargi
Projekty
Kontakt
Liczba odwiedzin:
000000
od 10.04.2007

 

Beata Beling

KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I SIEDMIU KRASNOLUDKÓW
według braci Grimm

 

Adaptacja i inscenizacja:
Beata BELING

Choreografia:
Joanna FIEDOROWICZ

Muzyka i projekty lalek
Artur BELING

Graffiti:
Sławomir CZAJKOWSKI

Premiera 28 lutego 2006

OBSADA:

Beata BELING
Beata SOBICKA-KUPCZYK
Marta FRĄCKOWIAK
Sławomir KRZYWIŹNIAK
Marcin WIŚNIEWSKI


Królewna Śnieżka i siedmiu ziomów

Czy krasnoludki mogą rapować? Okazuje się, że tak. Już 28 lutego w Zielonej Górze premiera nowej wersji baśni braci Grimm

Adaptacja historii o królewnie Śnieżce autorstwa Beaty Beling może zaszokować rodziców, ale młodszym się na pewno spodoba - Obserwowałam dzieciaki, które tańczą w zespołach hiphopowych. W nich jest mnóstwo energii, którą ja postarałam się przenieść na scenę.

Baśń została nieco zmodyfikowana - opowiada Beata Beling. - Pomysł na taką adaptację rodził się długo. Urodziłam dziecko i w moim domu pojawił się mały krasnal, brałam udział w kilku projektach, w których hip-hop się przewijał i jakoś tak wyszło - opowiada.

Dlatego w nowej wersji krasnoludki są raczej ziomalami i bliski jest im hip-hop (dominujący w też w warstwie muzycznej), ale to nie jest, jak zaznacza reżyserka, bajka hiphopowa. Każdy z bohaterów na swój lajt motiv. - Macocha ma muzykę musicalowa, na pewno jest to old school - mówi Beling.

Na scenie oprócz postaci żywego planu , pojawia się marionetki krasnoludków, maski i inne formy teatru lalek. Nowością są zwierzątka, które stają po stronie dobra - to Hiphopowa Mrówka, Ekscentryczna Dżdżownica i Czarodziejski Ptaszek.

Krasnoludki natomiast noszą dresy, bluzy z kapturem. Najstarszy jest Chrapek, który ma 700 lat i nosi czarny dres z trzema paskami, Pompon (600 lat) myśli tylko o jedzeniu, Wojo (500 lat) nosi moro i jest bardzo wojowniczy. Bojo (400-latek) się boi nieustannie. Myk Myk (w bluzie ze swoimi inicjałami) jest szybki niczym błyskawica. Ojejuś (200 lat) często marudzi. Ulubieńcem wszystkich jest Zaczekaj, najmłodszy w grupie, zaledwie 100-letni krasnal, który zawsze przychodzi spóźniony, jest powolny, i najczęściej powtarza słowa „spoko” i „luzik”.

Choć muzyka jest hiphopowa, to w warstwie słownej nie należy spodziewać się wielkich eksperymentów. Ani języka z blokowiska. Krasnoludki śpiewają piosenkę o tym, że „każdy może komuś pomóc, jeśli tylko chce, a od promiennych uśmiechów robi się cieplej”... Tak raperzy w Polsce nie śpiewają.

Krasnale mają około 70 cm wzrostu, czyli mieszczą się w kategorii „wysokich inaczej" i dzieci powinny uwierzyć, że mają do czynienia z krasnoludkami. Beata Beling opowiedziała anegdotę, jak w jednym z teatrów, w którym „Królewnę...” wystawiano, jeden z młodych widzów, jak tylko zobaczył dorosłych aktorów, przebranych za krasnoludki, zerwał się z fotela i wykrzyknął: „Jak się nie ma prawdziwych krasnoludków, to się nie robi spektaklu o Królewnie Śnieżce!!!”

Nasze krasnoludki są w porzo.

rota (Dorota Żeberek)
Gazeta Wyborcza – Zielona Góra, 20 lutego 2006

Spektakl to realizacja na piątkę aktorów. Muzyka Artura Belinga jest różnorodna, z przewagą hip-hopu i zabaw w stylu Bobbiego McFerrina. Autorem choreografii jest Joanna Fiedorowicz. Na scenie zobaczymy Beatę Beling, Martę Frąckowiak, Beatę Sobicką-Kupczyk, Sławomira Krzywiźniaka (gościnnie) i Marcina Wiśniewskiego. Premiera - 28 lutego w pierwszym dniu Przeglądu Teatrzyków Dziecięcych, który potrwa do 3 marca.

www.gazeta.pl/zielonagora

 

Ostatnia aktualizacja 18.12.2007r. g.21:02
Wersja do druku e-mail wstecz wstecz do góry do góry
04.12.2020 r.
Najbliższe przedstawienie:


Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje oraz repertuar LT, wpisz swój adres e-mail:

dodaj usuń
OK
 
Kontakt

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, możesz je zadać naszym pracownikom:
Impresariat LT


Łączy Nas ZielMAN

Zielonogórski Ośrodek Kultury
Zielonogórski
Ośrodek Kultury


Pajacyk

Serwis internetowy Lubuskiego Teatru dostępny jest za pośrednictwem ZMSK ZielMAN - www.zielman.pl